Zamknij

Obrzydliwa prowokacja w Katyniu. Rosjanie grożą: "Opamiętajcie się, Polacy"

15.04.2022 19:03

W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać ciężki sprzęt budowlany na polskim cmentarzu w Katyniu. Ma to być akcja "smoleńskich urzędników i lokalnych działaczy" w odpowiedzi na "wyburzenie sowieckich pomników w Polsce".  - Prowokacja wymierzona w cmentarz w Katyniu układa się w ciąg działań agresywnych wobec Polski - stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosyjska kolumna zmierza do Katynia
fot. Twitter.com/TadeuszGiczan

Film zamieścił na Twitterze białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, a jego dłuższą wersję kanał Nexta. W niedzielę pod cmentarz w Katyniu podjechało kilkadziesiąt ciężarówek i pojazdów budowlanych z flagami Rosji i oznaczeniami używanymi podczas agresji na Ukrainę "Z" i "V". Akcja działaczy prokremlowskich ze Smoleńska miała być protestem przeciwko zniszczeniu sowieckich pomników w Polsce.

"Smoleńscy urzędnicy i lokalni działacze przywieźli ciężki sprzęt na polski cmentarz wojskowy w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na »wyburzenie sowieckich pomników w Polsce«. Zaczęli też akcję, aby raz na zawsze rozwiązać »sprawę katyńską«” - pisze dziennikarz.

Rosjanie grożą zniszczeniem cmentarza. "Opamiętajcie się, Polacy"

Na nagraniu koparki i spychacze podjeżdżają pod napis "Katyń", a ich operatorzy wykonują ruchy łyżkami. Zatrzymują się jednak. Słychać lektora, który sugeruje, że Rosjanie mogliby zniszczyć cmentarz, święte miejsce Polaków, ale tego nie zrobią, bo "nie są nazistami". "Opamiętajcie się, zwykli Polacy" - słychać na wideo. Pojawia się też komentarz, jakoby w Polsce miały być niszczone pomniki żołnierzy radzieckich.

Nagranie skomentował w piątek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Antypolskie prowokacje są organizowane przez Kreml od dawna. Jesteśmy atakowani w przekazach propagandowych, których duża część dotyczy historii relacji Polska-Rosja oraz obecnej polityki historycznej - zwrócił uwagę Żaryn. - Prowokacja wymierzona w cmentarz w Katyniu układa się w ciąg działań agresywnych wobec Polski - stwierdził rzecznik.

- Fałszywie oskarżając nas o niszczenie grobów sowieckich żołnierzy – co nie ma miejsca, Moskwa grozi właśnie cmentarzowi, na którym pochowane są ofiary Zbrodni Katyńskiej - ludobójstwa dokonanego z rozkazu Kremla - wskazał. - To przekroczenie kolejnej granicy - ocenił Żaryn.

W jego ocenie "wojna przeciwko Ukrainie pokazuje jednoznacznie, że obecna Rosja jest krajem bandyckim, który stosuje terror, agresję i szokujące zbrodnie przeciwko innym państwom i narodom". - Prowokowanie Polski, dalsze ataki propagandowe oraz operacje, których celem będzie »ukaranie« Polski za działanie sprzeczne z rosyjskimi interesami – tego po obecnych władzach Rosji należy się spodziewać również w przyszłości - przewiduje rzecznik.

RadioZET.pl/PAP/Twitter

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo