Zamknij

"Obserwujemy początek końca Rosji". Topowy amerykański generał nie ma złudzeń

PAP
05.09.2022 07:59

Sądzę, że obserwujemy początek końca Federacji Rosyjskiej w obecnym kształcie. Musimy być na to przygotowani, ponieważ nie byliśmy gotowi na rozpad ZSRR - ocenił w niedzielę wieczorem na Twitterze emerytowany amerykański generał Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie.

Putin i Kreml
fot. AFP PHOTO / JOHN MACDOUGALL/East NEws

Wojskowy dodał: "Uważam, że cele wojenne Stanów Zjednoczonych w konflikcie (Kijowa z Moskwą - red.) powinny obejmować «deimperializację» Rosji". Komentarz gen. Hodgesa odnosił się do słów byłego ambasadora USA przy NATO Kurta Volkera, który przebywał z wizytą w Gruzji.

Oświadczył, że imperialna i agresywna polityka Rosji w ostatnich latach rozpoczęła się właśnie w Gruzji i wciąż część terytorium tego kraju jest okupowana przez Kreml (chodzi o separatystyczne i nieuznawane republiki Abchazji i Osetii Południowej).

"Początek końca Federacji Rosyjskiej". Prognoza amerykańskiego generała

W trakcie blisko 40-letniej kariery w siłach zbrojnych USA gen. Ben Hodges zajmował dowódcze stanowiska m.in. podczas operacji w Iraku i Afganistanie. W latach 2014-17 sprawował funkcję dowódcy amerykańskich wojsk w Europie. Odszedł ze służby w 2018 roku, obecnie pracuje jako analityk w think tanku Center for European Policy Analysis (CEPA).

Kontrofensywa ukraińska na południu i wschodzie kraju osiąga postęp możliwy do potwierdzenia. Siły ukraińskie idą naprzód w kilku kierunkach w obwodzie chersońskim i zdobyły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Kontrofensywa ukraińska czyni możliwe do potwierdzenia postępy na południu i wschodzie. Siły ukraińskie posuwają się naprzód na kilku kierunkach na zachodzie obwodu chersońskiego i wyzwoliły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim. Tempo kontrofensywy będzie się zapewne raptownie zmieniać z dnia na dzień, jako że siły ukraińskie próbują odciąć Rosjan od niezbędnych dostaw, zakłócić ich dowodzenie i osłabić morale" - wskazuje amerykański ośrodek.

loader

RadioZET.pl/PAP