Zamknij

Amerykanin skazany w Iranie. Nie wiadomo, za co i na co

Joanna Śpiechowicz
12.03.2019 14:04
Amerykanin skazany w Iranie. Nie wiadomo, za co i na co
fot. Shutterstock

46-Letni Amerykanin Michael White, weteran U.S. Navy, skazany w Iranie. Informację przekazałytamtejsze agencje prasowe. Nie wiadomo jednak, za jakie przestępstwo i jaki usłyszał wyrok.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podkreśla Reuters, sprawa ta prawdopodobnie jeszcze pogorszy i tak fatalne relacje między Waszyngtonem a Teheranem.

White został aresztowany w Iranie w lipcu zeszłego roku. „New York Times” informował, że Amerykanin pojechał tam odwiedzić irańską przyjaciółkę.

Zobacz także

Władze irańskie dopiero w styczniu potwierdziły informacje o areszcie dla mężczyzny. O ile wiadomo, White jest jedynym Amerykaninem, którego aresztowano w Iranie od czasu objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa.

W poniedziałek prokurator w mieście Meszhed w północno-wschodnim Iranie poinformował, że White został skazany. Powiedział – jak napisała agencja Fars – że postawiono mu zarzuty związane z bezpieczeństwem, ale nie ujawnił żadnych konkretów.

Zobacz także

Reuters zwraca uwagę, że na czele irańskiego wymiaru sprawiedliwości stanął niedawno konserwatywny szyicki duchowny Ebrahim Raisi, protegowany najwyższego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia. Zdaniem obserwatorów ta nominacja jest postrzegana jako osłabienie politycznych wpływów umiarkowanego prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ