Zamknij

Odkryto rybę z dna Rowu Mariańskiego. To najgłębiej żyjący organizm na Ziemi [WIDEO]

Redakcja
16.04.2018 08:47
Ocean
fot. Shutterstock

Naukowcy z hawajskiego uniwersytetu podczas badań w głębinach Rowu Mariańskiego na głębokości 8143 metrów odkryli żywą istotę. To ryba głębinowa, której nie widziano nigdy wcześniej. Do tej pory żadna żywa istota nie została zarejestrowana tak głęboko.

Ekspedycja głębinowa kierowana przez Jeffa Drazena i Pattty Fryer z University of Hawaii badała najgłębsze miejsce na Ziemi, Rów Mariański. Naukowców zaskoczył widok pływającej ryby na głębokości 8143 metrów. Biało-różowa istota stała się najgłębiej żyjącym organizmem na Ziemi.

Ryba głębinowa

Odkryta niedawno ryba ma biało-różowy kolor, ogon podobny jak węgorz, dużą głowę i szerokie, przezroczyste płetwy. Ponadto posiada szereg usprawnień fizjologicznych, dzięki którym jest w stanie swobodnie żyć na głębokości, gdzie ciśnienie jest niemal tysiąckrotnie większe niż na powierzchni.

Okaz z dna Rowu Mariańskiego

Jak podaje „The Scientist”, ryba po wyłowieniu przypomina kawałek surowego kurczaka, jednak w swoim naturalnym środowisku wygląda zupełnie inaczej. Do tej pory najgłębiej żyjącym gatunkiem był dennik Pseudoliparis amblystomopsis zaobserwowany na głębokości 7703 metrów.

Odkryta ryba w swoim naturlanym środowisku:

Tak wyglądała na powierzchni:

Ryba głębinowa
fot. Twitter

RadioZET.pl/seeker.com/strz