Zamknij

Belgia zamyka przestrzeń powietrzną. Odwołane loty z Polski!

Redakcja
12.02.2019 21:16
Belgia zamyka przestrzeń powietrzną. Odwołane loty z Polski!
fot. Reporters / GYS/REPORTER/East news

Z powodu strajku powszechnego Belgia zamyka na dobę swoją przestrzeń powietrzną, obawiając się o obsadę stanowisk związanych z obsługą ruchu lotniczego - poinformowała we wtorek państwowa belgijska firma Skeyes zapewniająca usługi nawigacyjne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta z powodu strajku od godziny 22.00 we wtorek do godziny 22.00 w środę.

Zobacz także

Odwołano loty także środowe loty do Brukseli z lotniska Chopina w Warszawie oraz z krakowskich Balic.

Odwołane rejsy z lotniska im. F. Chopina to:

- LOT: LO 231, LO 232

- Flying Brussels: SN 2560, SN 2553, SN 2556, SN 2559.

Utrudnienia w kursowaniu kolei i w transporcie publicznym

Z powodu 24-godzinnego strajku spodziewane są także utrudnienia na kolejach i w transporcie publicznym. Bez przeszkód mają funkcjonować jednak międzynarodowe połączenia kolejowe Thalys, Eurostar i TGV.

Zobacz także

Żaden samolot latający na obszarze kontrolowanym przez Skeyes nie będzie również mógł latać po kraju - powiedział AFP rzecznik prasowy firmy Dominique Dehaene. Dodał, że dozwolone będą jedynie loty rządowe, wojskowe i awaryjne.

Zobacz także

Samoloty lecące nad terytorium belgijskim na wysokości ponad 7500 metrów kontroluje natomiast ośrodek Kontroli Górnej Przestrzeni Powierzonej w Maastricht, który zapewnia sterowanie ruchem powietrznym dla Holandii, Belgii, Luksemburgu oraz północnych Niemiec.

Zobacz także

Do strajku, który dotknie też pocztę, policję i szpitale, wezwały trzy związki zawodowe, obejmujące pracowników firm państwowych i prywatnych - socjalistyczny FGTB, chrześcijański CSC i liberalny CGSLB po załamaniu się rozmów na temat podwyżek płac.

Przez główne lotnisko w Brukseli przechodzi codziennie około 650 lotów. Loty nie będą obsługiwane i władze lotniska uprzedzają o tym pasażerów. Lotnisko w pobliskim Charleroi, obsługujące około 140 lotów dziennie, też ogłosiło, że będzie zamknięte.

RadioZET/PAP/JZ