Zamknij

Abraham Segal otrzyma odznaczenie od prezydenta Dudy

Redakcja
12.03.2018 07:19
Abraham Segal otrzyma odznaczenie od prezydenta Dudy
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

W Hajfie w Izraelu odbędzie się uroczystość wręczenia Abrahamowi Segalowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP. Przyznał mu go prezydent Andrzej Duda, wręczy wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

— Segal jest ocalonym z Holokaustu; ukrywał się m.in. w Markowej k. Łańcuta. Jest osobą bardzo zaangażowaną w propagowanie wiedzy o udziale Polaków w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej — powiedział PAP wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma.

Przypomniał, że pierwotnie wręczenie orderu miało nastąpić 17 marca 2016 r. podczas otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jednak stan zdrowia Segala nie pozwolił mu ani wówczas, ani później przybyć do Polski.

Jak można przeczytać na stronie prezydenta, Segal order otrzymał za „zasługi w pielęgnowaniu pamięci i upowszechnianiu wiedzy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, za zaangażowanie w tworzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej”.

W drugą rocznicę otwarcia muzeum w Markowej aktu dekoracji — z upoważnienia prezydenta RP — dokona wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, który jest współpomysłodawcą muzeum oraz jego byłym szefem. W uroczystości w Hajfie wezmą też udział drugi współpomysłodawca powołania tej placówki i wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Romaniuk oraz pierwszy sekretarz Ambasady RP w Izraelu, Michał Cholewa.

RadioZET.pl/pap/maal