Zamknij

Oficjalna nazwa państwa macedońskiego: Republika Macedonii Północnej

Redakcja
12.06.2018 19:36
Macedonia
fot. Fotolia

Grecja zgodziła się uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej (Republika Sewerna Makedonija) - informuje we wtorek Reuters, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela greckiego rządu.

Wcześniej tego dnia o osiągnięciu porozumienia ws. tej nazwy poinformował grecki premier Aleksis Cipras. Przez wiele lat kwestia ta była przedmiotem sporu między obu krajami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Cipras powiadomił prezydenta Prokopisa Pawlopulosa: "Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką". Przypomniał, że Ateny domagały się, by była to "złożona" nazwa z kwalifikatorem geograficznym. Zaakcentował, że nowa nazwa ma być używana zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Zobacz także

Rząd Macedonii zobowiązał się do modyfikacji nazwy kraju w związku zarzutami Grecji, że obecna implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W zamian Ateny obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej. Grecja na forum UE przeforsowała oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokuje wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal