Zamknij

Ogromny pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. "Sytuacja jest krytyczna"

PAP
25.07.2022 22:35

Pożar, który rozpoczął się w niedzielę rano na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, w poniedziałek rozszerzył się i nie jest pod kontrolą. Musiano ewakuować turystów, skautów i mieszkańców jednej gminy. Akcję strażaków utrudnia wiatr oraz trudnodostępny teren.

Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria
fot. SDH Rumburk

Strażacy bezpiecznie wyprowadzili kilkudziesięciu turystów spod spektakularnej atrakcji w parku Praviczackej Brany, największego skalnego mostu w Europie. W obozie skautów było łącznie 60 osób. 

Swoje domy opuściły również dziesiątki osób z gminy Mezna. Na posiedzeniu lokalnego sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyła minister środowiska Anna Hubaczkova, nie zapadła decyzja o ewakuacji największej gminy rejonu Hrzensko, zamieszkanej na stałe przez około 400 osób.

Czechy. Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria

Pożar objął też 10 hektarów lasu i jest największym na tym obszarze od lat. Na miejscu działa 46 jednostek ze 150 strażakami. Do dyspozycji mają dwa śmigłowce, które gaszą pożar z powietrza, a także kontrolują postęp żywiołu.

Silny wiatr przeniósł ogień na sąsiednie Niemcy, gdzie znajduje się park Saska Szwajcaria. Przed południem po czeskiej stronie granicy pracowały trzy jednostki strażaków z Niemiec, ale w związku z sytuacją po drugiej stronie granicy zostały odesłane.

Minister środowiska na Twitterze oceniła sytuację jako krytyczną. Z uwagi na tempo rozprzestrzeniania się ognia z niektórych miejsc musiano wycofać strażaków, którym zagrażały płomienie. Pożar jest gaszony z powietrza i z ziemi. Przystąpiono także do ścinania drzew i tworzenia pasa przeciwpożarowego. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy wstrzymali akcję gaśniczą z uwagi na trudnodostępny, skalisty teren, poprzecinany korzeniami drzew. Monitorowali sytuację i rano w poniedziałek wrócili do gaszenia ognia. Niewykluczone, że to samo postępowanie zostanie powtórzone w poniedziałek wieczorem.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Z Pragi Piotr Górecki - PAP/oprac. AK