Zamknij

Sencow honorowym obywatelem Paryża. "To akt nadziei"

Redakcja
24.09.2018 20:12
Oleg Sencow honorowym obywatelem Paryża
fot. GENYA SAVILOV/AFP/EAST NEWS

Merostwo Paryża jednomyślnie przyznało w poniedziałek honorowe obywatelstwo miasta więzionemu w Rosji ukraińskiemu reżyserowi Ołehowi Sencowowi, który głoduje w kolonii karnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- W momencie, gdy do was mówię, Ołeh Sencow kontynuuje strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko karze 20 lat więzienia - powiedziała mer Paryża Anne Hidalgo. Przypominała, że "Paryż zawsze stał po stronie obrońców wolności".

Dodała, że przyznanie Sencowowi honorowego obywatelstwa Paryża jest "aktem nadziei, aktem symbolicznym".

Zobacz także

42-letni Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie.

Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Od połowy maja prowadzi protest głodowy, domagając się uwolnienia swoich rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Jest sztucznie karmiony.

Zobacz także

Proces Sencowa został uznany przez Amnesty International za "stalinowski" i potępiony przez Ukrainę, UE, USA i inne kraje. Od miesięcy zachodni politycy, reżyserzy i aktorzy wielokrotnie występowali z apelami o uwolnienie Sencowa.

10 sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron składał "wiele propozycji" w rozmowie telefonicznej rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi w kwestii "rozwiązania humanitarnego" sprawy Sencowa, lecz pozostały one bez odpowiedzi.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wielokrotnie powtarzał, że zgodnie z rosyjskim prawem o ułaskawienie powinien poprosić sam skazany, lecz Sencow odmawia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD