Zamknij

Wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją. Ołeh Sencow przewieziony do Moskwy

30.08.2019 08:01
Wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją. Ołeh Sencow przewieziony do Moskwy
fot. East News Poland

Obywatele Ukrainy więzieni i aresztowani w Rosji, w tym reżyser Ołeh Sencow oraz ukraińscy marynarze, wracają do kraju po dokonanej z Rosją wymianie więźniów — podała w piątek agencja Reutera, powołując się na wpis na Facebooku prokuratora generalnego Ukrainy. Jak się okazuje, do wymiany dojdzie najprawdopodobniej we wtorek. Sencow został na razie przewieziony do aresztu w Moskwie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w piątek, że rozmowy z Rosją na temat wymiany osób więzionych w obu krajach nadal trwają. Zaapelowała o cierpliwość i nierozpowszechnianie niesprawdzonych informacji.

– Trudny proces rozmów na temat wymiany zakładników nadal trwa – oświadczyła rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska w komentarzu na Facebooku. Zwracając się do mediów, rzeczniczka zaapelowała o cierpliwość i wyraziła nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać. Poprosiła także o nierozpowszechnianie niepotwierdzonych informacji.

Zobacz także

Ukraiński reżyser, pisarz, publicysta i aktywista społeczny Ołeh Sencow opuścił kolonię karną i został przewieziony do aresztu w Moskwie – poinformowały w piątek rosyjskie agencje. „Ołeh Sencow został skierowany z kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, gdzie odbywał karę, do Moskwy” – przekazała już w czwartek Interfax. Jak z kolei potwierdziła TASS, ukraiński reżyser trafił do moskiewskiego aresztu w celu dokonania wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją. Jednak informacji tych dotąd nie potwierdził prawnik Sencowa. Dmitrij Dinze, adwokat więźnia politycznego, miał rozmawiać z RBK-Ukraina.

Zobacz także

Ołeh Sencow pochodzi z anektowanego przez Rosję Krymu. Jest reżyserem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Władze rosyjskie oskarżyły go o „przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie”. Mężczyzna został skazany na 20-letni pobyt w kolonii karnej. O uwolnienie Sencowa apelują organizacje i kraje z całego świata. Reżyser, przebywając w kolonii karnej, prowadził przez dłuższy czas protest głodowy.

Zobacz także

Wymiana jednak we wtorek?

Media w Rosji podały w piątek rano informację o rozpoczętej w nocy wymianie więźniów z Ukrainą. Napisał o tym między innymi dziennikarz rosyjskiej redakcji BBC News Ilja Barabanow. Informację o wymianie potwierdził też były parlamentarzysta rosyjski Ilja Ponomariow. Na Ukrainę według tych doniesień wraca m.in. skazany w Rosji reżyser Ołeh Sencow. Szef niezależnego radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow zapowiadał, że samolot z więźniami miał wylądować w Kijowie o godzinie 5.00 rano (godzina 4.00 w Polsce). Na Ukrainie jednak podano, że samoloty z Rosji w najbliższym czasie nie są oczekiwane.

Z kolei adwokat pewnej liczby obywateli Rosji przetrzymywanych na Ukrainie, Walentin Rybin, powiedział w piątek, że jego klienci nadal są w areszcie śledczym i że nic mu nie wiadomo o ich wymianie na Ukraińców aresztowanych i skazanych w Rosji.

Zobacz także

Prawnik wyraził przypuszczenie, że do wymiany dojdzie we wtorek. Wcześniej Rybin mówił, że obejmie ona dwunastu obywateli Rosji.

 

RadioZET.pl/PAP/RBK-Ukraina/Interfax/TASS/Reuters/tvn24.pl