Zamknij

Omikron coraz bliżej Polski. Zakażenia potwierdzone w kolejnych krajach

29.11.2021 12:50
omikron w Czechach i w Austrii
fot. MICHAL CIZEK /AFP /East News

Zakażenia wariantem Omikron potwierdzone w Czechach i w Austrii. Zainfekowana w Czechach kobieta wróciła z podróży do Namibii. Z kolei w Austrii zakażony mężczyzna wrócił z RPA.

Zakażenia wariantem Omikron potwierdzone w Czechach i w Austrii. - Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.

Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw COVID-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca - informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.

Omikron potwierdzony w Czechach i w Austrii

W związku z pojawieniem się Omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Z kolei w Austrii zakażony pochodzi z powiatu Schwaz w Tyrolu i niedawno wrócił z RPA. Po powrocie do kraju uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 i poddaje się izolacji. Był w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19, przechodzi infekcję bezobjawowo – podają media.

Od soboty wszystkie osoby powracające z krajów Afryki Południowej poddawane są na wiedeńskim lotnisku ścisłej kontroli, obejmującej wywiad (dotyczący miejsca przebywania w Afryce), test PCR, a niezależnie od wyniku testu - także obowiązkową 10-dniową kwarantannę, którą objęci są wszyscy, także w pełni zaszczepieni podróżni. Nowe przepisy obejmują powracających z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini. Władze wzywają ponadto podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni powrócili z tych krajów, o wykonanie testu PCR.

RadioZET.pl/ PAP

C