Zamknij

Omikron już dominuje w Danii. "Wzrośnie liczba pacjentów w szpitalach"

21.12.2021 16:22
Omikron już dominuje
fot. Denis Abramov /SPUTNIK Russia /East News

W Danii wariant Omikron koronawirusa już stał się dominujący, we wtorek zarejestrowano najwyższy dobowy przyrost zakażeń - poinformował minister zdrowia Magnus Heunicke.

Omikron stał się wariantem dominującym koronawirusa w Danii - przekazał minister zdrowia Magnus Heunicke. "Epidemia rozwija się, dziś odnotowaliśmy rekordowo wysoki poziom zakażeń, 13 558 przypadków COVID-19, w tym ponownych infekcji. Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych (SSI) szacuje, że wersja Omikron już dominuje i wciąż jej udział rośnie" - napisał na Twitterze Heunicke. Jak dodał, wskaźnik reprodukcji koronawirusa R wynosi obecnie 1,2.

Wcześniej szefowa SSI Tyra Grove Krause podkreśliła, że wraz ze wzrostem liczby infekcji wywołanych Omikronem maleje liczba zakażeń wariantem Delta. "Spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości wzrośnie liczba pacjentów w szpitalach" - przekazała.

Omikron dominującym wariantem w Danii

W Danii obecnie hospitalizowane są 554 osoby z Covid-19, a 67 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu ostatniej doby zmarło 17 osób z Covid-19.

W związku z rozwojem Omikronu duńskie władze od niedzieli ponownie zamknęły dużą część działalności, m.in. ograniczono godziny otwarcia restauracji oraz sprzedaż alkoholu. Na początku grudnia na wcześniejsze ferie wysłano uczniów.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w polskiej bazie jest odnotowanych siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa zwanego Omikronem. Podkreślił, że spodziewa się, iż w najbliższych dniach ta liczba będzie się zmieniała.

- W tej chwili (odnotowano - red.) przynajmniej dwa ogniska: ognisko dotyczące przedszkola i trzyletniej dziewczynki z Warszawy oraz dziewczynki siedmioletniej z Gdańska. Widzimy tam kolejne przypadki potwierdzania zakażenia COVID-19, wszystkie próbki z tych ognisk są od razu sekwencjonowane, więc możemy przyjąć, że w najbliższych dniach może się pojawić informacja, że zarówno w tym ognisku szkolnym, dotyczącym siedmiolatki z Gdańska, jak i przedszkolnym dotyczącym trzylatki z Warszawy, mogą się pojawić zakażenia nową wersją, wersją Omikron - przekazał Andrusiewicz.

RadioZET.pl/ PAP

C