Zamknij

Omikron ma już trzy podwarianty, jeden z nich budzi strach. "Niepokojące doniesienia"

03.02.2022 23:13

Podwariant Omikronu BA.2 został wykryty już w pięciu państwach Afryki – poinformowała ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi. – Nowe doniesienia są bardzo niepokojące, bo wskazują, że jest trudniejszy do wykrycia od "oryginalnej" wersji Omikronu – dodała.

Test na koronawirusa
fot. VOISIN/PHANIE/Phanie/East News

WHO dzieli wariant Omikron na trzy podwarianty - BA.1, BA.2 oraz BA.3. W opublikowanym badaniu duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) wykazano, że podwariant BA.2 jest bardziej zakaźny niż poprzednik i łatwiej infekuje osoby zaszczepione – przekazała przedstawicielka WHO na wirtualnej konferencji prasowej.

Nowy podwariant stał się dominujący m.in. w Danii. Ponadto wykryto go jeszcze m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii oraz pięciu państwach Afryki: Botswanie, Kenii, Malawi, Senegalu i RPA. 

Europa luzuje obostrzenia

W ostatnim czasie kilka państw europejskich zapowiedziało zniesienie obostrzeń covidowych lub już to zrobiło. W Danii, pierwszym kraju w Unii Europejskiej, we wtorek przestały obowiązywać wszystkie restrykcje związane z pandemią. Podobny krok podjęła też Szwecja, ogłaszając zniesienie takich ograniczeń od 9 lutego. Tego samego dnia obowiązek okazywania certyfikatów covidowych przy korzystaniu z usług zostanie zniesiony w Czechach.

– To nie koniec pandemii, niemniej mamy wyjątkową sytuację, w której możemy przejąć nad nią kontrolę i nie wolno nam tej okazji zaprzepaścić – oświadczył w czwartek regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge. Zaznaczył, że nowe warianty koronawirusa z czasem "niewątpliwie się pojawią", niemniej "jest możliwe odpowiedzieć na nie bez potrzeby wprowadzania takich środków, z jakich korzystaliśmy w przeszłości".

loader

RadioZET.pl/PAP