Zamknij

Omikron pojawił się w Europie znacznie wcześniej? Zaskakujące ustalenia

02.12.2021 08:27
omikron w Europie
fot. AP /Associated Press /East News

Nowy wariant koronawirusa, Omikron, występował na terenie Katalonii już w połowie listopada 2021 r. - jak wynika z opublikowanych w środę badań jakości wody ściekowej w tym regionie Hiszpanii.

Omikron pojawił się w Hiszpanii znacznie wcześniej? Jak poinformowała dr Carmen Cabezas, przedstawicielka katalońskich służb medycznych, potwierdzenie w wodach ściekowych regionu obecności nowego wariantu koronawirusa dotyczy całej drugiej połowy listopada br.

Służby medyczne Katalonii potwierdziły dotychczas dwa zakażenia u pasażerów samolotu, który przybył do tego regionu z Niemiec. Osoby te miały wcześniej kontakt z obywatelami RPA, gdzie pojawił się Omikron.

Omikron obecny w Katalonii już w połowie listopada?

Podczas środowej konferencji w Barcelonie Cabezas wskazała, że Omikron może występować już powszechniej w Katalonii.

Przypomniała, że władze Katalonii oraz poszczególne ośrodki badawcze z tego regionu prowadzą systematyczne analizy dotyczące obecności koronawirusa w wodach ściekowych.

Najbardziej zaskakujące wyniki badań prowadzonych tą metodą przedstawił Uniwersytet Barceloński w swoim komunikacie z 26 czerwca 2020 r. Uczelnia podała wówczas, że analiza próbki wody pobranej z kanalizacji w stolicy Katalonii wykazała, że stwierdzono tam cząsteczki koronawirusa już 12 marca 2019 r., czyli niemal rok przed potwierdzeniem przez hiszpańskie służby epidemii COVID-19.

"Rezultaty badań dowodzą, że (…) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek COVID-19 na świecie" - napisała 26 czerwca 2020 r. w komunikacie katalońska uczelnia.

RadioZET.pl/ Marcin Zatyka (PAP)

C