Zamknij

Omikron stanie się innym wirusem? Ekspert ostrzega: Będzie to pandemia B

20.12.2021 07:29

"Jeśli wariant Omikron całkowicie wymknie się szczepionkom, stanie się praktycznie innym wirusem i będzie to pandemia B" – taką opinię wyraził włoski ekspert, były dyrektor krajowej, a następnie Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi w telewizji RAI.

COVID-19
fot. NEIL HALL/AFP/East News

Doradca nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii generała Francesco Figliuolo, cytowany w poniedziałek przez prasę, powiedział, że Włochy są coraz bliżej zaostrzenia obostrzeń, ponieważ rośnie liczba zajętych łóżek w szpitalach. – Należy ustalić, czy jest to tylko szerzenie się wariantu Delta – zastrzegł Guido Rasi.

Omikron stanie się innym wirusem? "Będzie to pandemia B"

Jak zauważył, przy obecnie dominującej we Włoszech Delcie powszechnie stosowana przepustka covidowa, czyli Green Pass, funkcjonuje. – Z Omikronem, całkowicie innym wariantem, wszystko może się zmienić – stwierdził ekspert.

Jego zdaniem "dzisiaj paszport covidowy sprawdza się, ale za 15 dni może już tak nie być" i przepustka nie będzie wystarczać. Guido Rasi wyjaśnił, że trwa walka z czasem, w której konieczne jest przyjęcie trzeciej dawki szczepionki. Do tej pory we Włoszech stwierdzono poniżej stu przypadków zakażeń nowym wariantem Omikron. Stanowią one około 0,2 wszystkich infekcji. – Jeśli wariant Omikron całkowicie wymknie się szczepionkom, stanie się praktycznie innym wirusem i będzie to pandemia B – ocenił. 

RadioZET.pl/PAP (Sylwia Wysocka)