Zamknij

To jedna z większych klęsk Rosji w wojnie. "Są do tego przyzwyczajeni"

Bartłomiej Chudy
14.05.2022 12:31
Klęska Rosji przy przeprawie przez Doniec
fot. screen Mick Ryan, AM Twitter

Podczas nieudanej próby sforsowania rzeki Doniec na wschodzie Ukrainy w ubiegłym tygodniu rosyjskie wojsko mogło stracić prawie całą batalionową grupę taktyczną. Autentyczność zdjęć z pola bitwy potwierdzili eksperci z amerykańskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council.

Rosja poniosła kolejną dużą porażkę operacyjną w wojnie z Ukrainą. Tamtejsze media i agencje prasowe ujawniły zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń przy próbie przeprawy na zachód przez ważną z perspektywy wojny rzekę Doniec (Siewierski Doniec).

Pierwsze doniesienia o dużych stratach Rosji w czasie próby przekroczenia Dońca na zachód od miasta Siewierdonieck (o które toczą się walki i które jest mocno niszczone ogniem artylerii Rosjan) pojawiły się 11 maja. Brytyjski wywiad informował później, że Ukraińcy uniemożliwili Rosjanom przeprawę, niszcząc most pontonowy i "znaczną ilość" sprzętu.

Operacyjna klęska Rosji na rzece Doniec. Wielkie straty

Dziennik "The Times" ocenił to jako jedną z najcięższych bitew trwającej wojny. Według niego doszło do niej w niedzielę 8 maja, a siły ukraińskie w jednej serii uderzeń mogły zniszczyć prawie cały rosyjski batalion - ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz zabić nawet tysiąc rosyjskich żołnierzy. Zdjęcia opublikowało na Twitterze Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Eksperci z Atlantic Council przy użyciu zdjęć drona ustalili, że bitwa miała miejsce kilka kilometrów od miasta Biłohoriwka w obwodzie ługańskim. Porównanie z obrazem satelitarnym tego obszaru potwierdziło autentyczność fotografii – napisali w sprawozdaniu. 

Specjaliści z Atlantic Council wspomnieli w raporcie również o ustaleniach niezależnych analityków, którzy obliczyli liczbę maszyn widocznych na zdjęciach z drona. Według jednego z nich zniszczone lub porzucone zostały 73 sztuki sprzętu, w tym tyle pojazdów opancerzonych, ile liczyłaby cała batalionowa grupa taktyczna.

Nieudaną przeprawę przez rzekę Doniec skomentował również na Twitterze emerytowany generał australijskiej armii Mick Ryan, który analizuje działania wojenne na Ukrainie. Ryan podkreślił, że oprócz zniszczenia sprzętu Ukraińcy pokrzyżowali też plany Rosjan na tym odcinku ofensywy.

"Tak, (Rosjanie) stracili wiele pojazdów, ale teraz są do tego przyzwyczajeni. Z tego powodu prawdopodobnie nie tylko jedna batalionowa grupa taktyczna, ale najpewniej cała brygada straciła część swojej siły bojowej" – napisał Mick Ryan.

"Co ważne, Rosjanie stracili rzadki sprzęt do budowania mostów (i prawdopodobnie również inżynierów wojskowych). Te zasoby nie są tanie ani dostępne w dużych ilościach. A jest na nie duże zapotrzebowanie w czasie ofensywy" – dodał Ryan.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C