Zamknij

Opóźnia się start kolejnej misji kosmicznej SpaceX

09.03.2021 03:37
Kolejny test rakiety SpaceX
fot. Rex Features/East News

Start kolejnej misji załogowej prywatnej firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został ponownie opóźniony - do najwcześniej 22 kwietnia - poinformowała agencja NASA.

Według pierwotnych planów start rakiety Falcon 9 z czteroosobową załogą w kapsule Crew Dragon miał odbyć się w końcu marca.

Jednak federalna agencja kosmiczna NASA poinformowała w styczniu, że odbędzie się on dopiero 20 kwietnia. W poniedziałek przesunięto tę datę na 22 kwietnia z zastrzeżeniem, że jeszcze może zostać przesunięta.

Kapsuła ma dostarczyć na ISS dwóch astronautów NASA - Shane Kimbrougha i (kobietę) Megan McArthur oraz Japończyka Akihiko Hoshidę i Thomasa Pesqueta z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Dołączą oni do przebywających na stacji czterech astronautów, którzy przybyli na stację w listopadzie ub. r., również na pokładzie kapsuły Crew Dragon i kosmonautów ze statku kosmicznego Sojuz MS-18.

SpaceX, należąca do miliardera Elona Muska, wypróbowuje obecnie rakietę wielokrotnego użytku, zdolną do pionowego startu i lądowania. Jednak kilka prób zakończyło się niepowodzeniem. Rakiety eksplodowały po starcie lub po lądowaniu.

RadioZET.pl/PAP