Zamknij

Orban: chcemy Europy Środkowej, która nie pozwala na decydowanie o swym losie bez swego udziału

Redakcja
06.04.2018 13:01
Viktor Orban
fot. PAP

Są tacy, którzy zaprzeczają prawu narodów dla samostanowienia, dla nich mamy przesłanie: więcej szacunku dla Polski, więcej szacunku dla Węgier — mówił w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban podczas uroczystości odsłonięcia pomnika „Memento Smoleńsk”.

Premier Węgier kilkukrotnie wspomniał o dobrej współpracy i wzajemnym szacunku na linii Warszawa-Budapeszt. — Polska i Węgry wierzą w siłę sojuszu, z okazji odsłonięcia pomnika przekazujemy, że zachowamy pamięć o Smoleńsku i Katyniu oraz o ich ofiarach, zbudujemy tę Europę, o którą oni walczyli — mówił Orban.

Pomnik smoleński w Budapeszcie

Prezes PiS nie krył zadowolenia z tego, że w Budapeszcie pojawił się pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem z 2010 roku. — W Katyniu i Smoleńsku zginęły polskie elity, to łączy te dwie tragedie; wśród tych elit był prezydent Lech Kaczyński, bez którego nie mogłoby powstać nic, co dzisiaj budujemy w Polsce — mówił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński na Węgrzech

Kaczyński odniósł się w swoim wystąpieniu do tzw. dobrej zmiany, jaka, jego zdaniem, ma miejsce w polskiej polityce. — Politycy, działacze społeczni, którzy lecieli do Smoleńska, reprezentowali różne opcje, ale wielu z nich było związanych z tym kierunkiem, który dzisiaj w Polsce nazywamy „dobrą zmianą” — mówił prezes.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz