Zamknij

Kreml planuje kolejną aneksję. Wyznaczono datę "referendum"

14.05.2022 08:20
Osetia Południowa
fot. Mil.ru/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Przywódca Osetii Południowej, jednego z dwóch separatystycznych regionów Gruzji, Anatolij Bibiłow ogłosił w piątek, że 17 lipca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji - podał Reuters, powołując się na agencję TASS.

Osetia Południowa, która po ostatniej wojnie rosyjsko-gruzińskiej, znajduje się całkowicie pod kontrolą lokalnych separatystów, zamierza przyłączyć się do Rosji. "Zgodnie z art. 50 ust. 16 Konstytucji Republiki Południowej Osetii postanawiam ogłosić referendum w Republice Południowej Osetii w sprawie zjednoczenia z Federacją Rosyjską" - napisał w komunikacie przywódca nieuznawanej republiki Anatolij Bibiłow.

Decyzja zapadła zaledwie kilka dni po druga turze wyborów prezydenckich. 8 maja wygrał ją kandydat opozycji Alan Gaglojew. Pokonał on faworyta Kremla i zwolennika przyłączenia regionu do Rosji Anatolija Bibiłowa. Elekcja, podobnie jak inne decyzje władz separatystów, są nieuznawane przez Gruzję oraz większość społeczności międzynarodowej.

Osetia Południowa znajdzie się w składzie Rosji?

Planowane referendum w Osetii Południowej zbiega się z wojną w Ukrainie i groźbą wcielenia w skład Federacji Rosyjskiej kolejnych regionów tego kraju. Takie zamiary mają separatyści z tzw. republik ludowych w Donbasie oraz okupacyjne władze obwodu chersońskiego. W tym ostatnim również planowane jest pseudoreferendum ws. rosyjskiej aneksji - alarmują władze w Kijowie.

Reuters przypomina, że Moskwa uznała Osetię Południową i Abchazję za niepodległe państwa po wojnie z Gruzją w 2008 roku. Udzieliła im szerokiego wsparcia finansowego, zaoferowała obywatelstwo rosyjskie tamtejszej ludności i rozlokowała tam tysiące żołnierzy.

W ślad za Rosją poszły tylko Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie separatystyczne republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Osetię Płd. i Abchazję za ziemie okupowane przez Rosję. Osetia Płd. i Abchazja oderwały się od Gruzji w latach 90. XX wieku.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C