Zamknij

Osiem osób skazanych na karę śmierci. Pomagali zamachowcom w Teheranie

Redakcja
13.05.2018 13:10
Teheran
fot. Archiwum RadioZET.pl

Jest wyrok w głośnej sprawie w Iranie. Ośmiu mężczyzn zostało skazanych na śmierć za pomoc w zamachach na parlament oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie w czerwcu ubiegłego roku.

Ośmiu oskarżonych zostało też uznanych za winnych rebelii – mówił przewodniczący Sądu Rewolucyjnego Musa Ghazanfarabadi. Proces oskarżonych o pomoc terrorystom rozpoczął się 28 kwietnia br. Irańska agencja Mizan informuje, że mogą się oni odwołać od wyroku.

Zamach w Iranie

W zamachach na parlament Iranu i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie 7 czerwca ubiegłego roku zginęło 18 osób, a ponad 50 zostało rannych. Irańska Gwardia Rewolucyjna wydała wtedy komunikat, w którym twierdziła, że za zamachami stoi Arabia Saudyjska oraz USA.

Kara śmierci za pomoc terrorystom

Jak informuje agencja Mizan, pięciu z sądzonych Irańczyków wcześniej walczyło dla Państwa Islamskiego (IS) na terenie Syrii i Iraku. Uczestniczyli w walkach po stronie terrorystów w irackim Mosulu oraz syryjskiej Ar-Rakce. Napastników opisano jako "od dłuższego czasu powiązanych z wahabizmem".

O sprawie pisaliśmy już wcześniej:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz