Zamknij

Oskar Gröning, „księgowy Auschwitz", idzie do więzienia. Ma 96 lat

Redakcja
03.08.2017 10:34
Oskar Gröning, „księgowy Auschwitz", idzie do więzienia. Ma 96 lat
fot. Wikipedia

Były strażnik z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Oskar Groening ma odbyć wyrok, który został wydany w 2015 roku.

96-letni dziś Niemiec oskarżony został o pomoc w zamordowaniu przynajmniej 300 tysięcy osób w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Groening był wówczas członkiem formacji Waffen-SS. Służbę w obozie pełnił przez dwa lata – od 1942 do 1944 roku. W momencie przyjazdu miał 21 lat. Przed powołaniem do wojska zajmował się bankowością.

Mężczyzna przyznał się także do tego, że liczył znajdowane w bagażach więźniów pieniądze, a potem je im zabierał. Groening sortował waluty i liczył pieniądze osób trafiających do obozu. Następnie wysyłał je do Berlina. W oświadczeniu napisał, że jest świadomy tego, że jest współwinny zagładzie. Przed sądem utrzymywał natomiast, że „był tylko nieznaczącym podoficerem".

Oskar Groening został skazany na cztery lata. Obrońca mężczyzny zapowiedział, że będzie wnosił do sądu o ponowne zbadanie jego stanu zdrowia.

RadioZET.pl/SI