Zamknij

17 możliwych przypadków zakażenia wariantem Omikron po imprezie

03.12.2021 10:51

Zidentyfikowano co najmniej 17 możliwych przypadków zakażenia wariantem Omikron w Oslo - podały władze miasta. Do zakażenia wirusem miało dojść podczas jednej z imprez.

17 przypadków Omikron w Oslo
fot. Denis Abramov /SPUTNIK Russia /East News

Omikron zaatakował w Oslo. Jak informuje agencja AFP, podczas jednej z imprez prawdopodobnie doszło do zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Według władz miasta chodzi o 17 przypadków.

1 grudnia resort zdrowia Norwegii informowało o wykryciu w kraju dwóch pierwszych przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusa Omikron u osób, które wróciły z podróży do RPA.

Omikron w Oslo. 17 przypadków zakażenia po imprezie

"Obie zakażone osoby wróciły z wyjazdu do Republiki Południowej Afryki i obecnie powracają do zdrowia" - podał w cytowanym przez agencję Reutera oświadczeniu Tom Georg Indrevik, burmistrz gminy Oeygarden, gdzie wykryto przypadki Omikronu.

W gminie zamieszkiwanej przez około 40 tys. osób odnotowano w ostatnich dniach wzrost zachorowań na COVID-19, na co lokalne władze chcą odpowiedzieć zaostrzeniem obowiązujących restrykcji sanitarnych.

W Norwegii wprowadzono nakaz kwarantanny dla osób przyjeżdżających z RPA, Namibii, Zimbabwe, Botswany, Mozambiku, Lesotho, Eswatini i Malawi.

Omikron już w Polsce? Minister zdrowia komentuje

- Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby Omikron był obecny w Polsce – powiedział minister w Polsat News.

- My oczywiście możemy robić zabiegi takie jak uszczelnianie granic, jak bardziej taka wzmocniona działalność sanepidu pod kątem szukania w wywiadach takich informacji wskazujących na ryzyko, ale wirus nie zna granic. Jeżeli nie drogą powietrzną, to jakoś pośrednio droga kołową się przedostanie – zaznaczył.

Szef MZ ocenił, że omikron jest "game changerem", który zmienia prognozy co do przebiegu pandemii. Zaznaczył jednak, że obecnie nie można jeszcze mówić, że ten wariant jest bardziej zakaźny.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział z kolei, że pod kątem wykrycia nowego wariantu koronawirusa, badanych jest w Polsce 6 kolejnych próbek.

loader

RadioZET.pl/ AFP/ PAP/ Polsat News