Zamknij

MSZ ostrzega polskich turystów. „Trwa największa wymiana ognia od lat”

Redakcja
13.11.2018 13:47
MSZ ostrzega polskich turystów. „Trwa największa wymiana ognia od lat”
fot. Marek Konrad/REPORTER

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypominało we wtorek, że „kategorycznie odradza” podróżowania do Strefy Gazy oraz obszarów z nią graniczących. W tej enklawie trwa największa wymiana ognia między Izraelczykami a Palestyńczykami od lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„W związku z trwającym ostrzałem rakietowym oraz nalotami lotniczymi przypominamy, że MSZ RP kategorycznie odradza wszelkie podróże do Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących” – informuje we wtorek na Twitterze ambasada Polski w Tel Awiwie.

Nowe ostrzeżenia MSZ dla turystów

W komunikacie z sierpnia MSZ odradza wszystkie wyjazdy do Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących; obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei). Ostrzeżenie dotyczy również podróży, które nie są konieczne, na terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu. W aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie (zwłaszcza na Starym Mieście) polski resort dyplomacji zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

„Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej)” – przekuje MSZw komunikacie na swojej stronie internetowej.

Zobacz także

Trzech Palestyńczyków, w tym dwóch żołnierzy i cywil, zginęło w poniedziałkowych nalotach izraelskiego lotnictwa na obiekty Hamasu w Strefie Gazy – poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia.

Naloty były odpowiedzią Izraela na ostrzał rakietowy z terytorium Strefy Gazy, który Palestyńczycy przeprowadzili kilka godzin wcześniej. Według światowych agencji była to najpoważniejsza wymiana ognia między dwoma skonfliktowanymi stronami od 2014 roku.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Wybierasz się do Izraela? Oto 8 miejsc, które warto zwiedzić

Izraelska armia poinformowała, że z terytorium Strefy Gazy wystrzelonych zostało 200 rakiet, z których 60 zostało przechwyconych przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Trafiony został autobus. Wskutek tego ataku rannych zostało siedem osób, w tym jedna poważnie.

RadioZET.pl/PAP/DG