Zamknij

Otrucie Skripala: Biały Dom odpowiada na decyzję Rosji

Redakcja
30.03.2018 08:12
Otrucie Skripala: Biały Dom odpowiada na decyzję Rosji
fot. PAP/EPA

Decyzja Rosji wydalenia grupy amerykańskich dyplomatów oznacza dalsze pogorszenie stosunków dwustronnych i nie była dla USA czymś nieoczekiwanym. Waszyngton jest gotów odpowiedzieć na to posunięcie — głosi opublikowany w czwartek komunikat Białego Domu.

Jak głosi komunikat przekazany przez rzeczniczkę Białego Domu Sarah Huckabee Sanders, „dzisiejsze posunięcie Rosji wydalenia amerykańskich dyplomatów oznacza dalsze pogorszenie stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Rosją”.

Zobacz także

Komunikat podkreśla, że „wcześniejsze wyrzucenie przez USA i ponad 20 państw partnerskich i sojuszników z NATO działających niejawnie rosyjskich agentów było adekwatną odpowiedzią na rosyjski atak na brytyjskiej ziemi”.

„Rosyjskie posunięcia odwetowe nie były nieoczekiwane i USA zajmą się nimi” — głosi komunikat.

Zobacz także

Wcześniej podobne oświadczenie wygłosiła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, która zapowiedziała, że Stany Zjednoczone rezerwują sobie prawo do podjęcia kolejnych kroków w odpowiedzi na decyzję Moskwy o zamknięciu konsulatu i wydaleniu amerykańskich dyplomatów.

Otrucie Siergieja Skripala

W czwartek Rosja wydaliła 58 dyplomatów zatrudnionych w ambasadzie USA w Moskwie i 2 pracowników konsulatu USA w Jekaterynburgu. Uznano ich za persona non grata. Amerykanie mają ponadto zwolnić do 31 marca budynek konsulatu generalnego w Petersburgu.

W poniedziałek USA ogłosiły, że wydalają 60 rosyjskich dyplomatów i zamykają rosyjski konsulat generalny w Seattle w odpowiedzi na zamach w brytyjskim mieście Salisbury na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala. Jego córka Julia Skripal powraca do zdrowia po otruciu

Wielka Brytania i wraz z nią inne kraje europejskie — w tym Polska — zadecydowały o wydaleniu w reakcji na zamach w Salisbury łącznie ponad 140 rosyjskich dyplomatów.

RadioZET.pl/PAP/KM