Zamknij

Łóżko w szpitalu za 80 tys. zł. Szokujące łapówki od pacjentów z Coivd-19

22.07.2021 14:57
Szpital w Peru
fot. ERNESTO BENAVIDES/AFP/East News (ilustracyjne)

Śledczy w Peru rozbili szajkę, która za 82 tys. soli (około 80 tys. zł) oferowała łóżka w publicznym szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Według agencji Reutersa takie przypadki pokazują zapaść służby zdrowia w tym kraju.

Koronawirus i pandemia Covid-19 obnażyła słabości systemu opieki zdrowotnej w wielu państwach świata. Jednym z nich jest Peru, gdzie w czwartek prokuratorzy ze stolicy kraju Limy poinformowali o rozbiciu szajki próbującej zarobić na pacjentach. 

Jak podała agencja Reuters, policja otrzymała sygnał od brata mężczyzny cierpiącego na COVID-19. - W szpitalu poproszono go łapówkę w wysokości 82 tys. soli (około 80 tys. zł) w zamian za łóżko na oddziale intensywnej terapii - przekazał prokurator Reynaldo Abia, cytowany przez agencję.

Łóżka w szpitalu za łapówkę

Sprawa dotyczy szpitala publicznego Guillermo Almenara Irigoyen w Limie. W środę aresztowano dziewięć osób, w tym osoby z władz lecznicy. Peruwiański minister zdrowia Óscar Ugarte powiedział dziennikarzom: - To całkowicie naganne. Nie możemy igrać z życiem ludzi. 

Agencja Reuters przypomina, że to kolejna afera korupcyjna dotycząca koronawirusa, która wstrząsnęła Peru. Media wcześniej donosiły, że niektórzy najwyżsi urzędnicy państwowi otrzymali szczepienia przeciw Covid-19 preferencyjną drogą. Z tego powodu minister spraw zagranicznych i minister zdrowia Peru podali się do dymisji.

Szpital uwikłany w skandal jest administrowany przez system ubezpieczeń społecznych EsSalud i zapewnia bezpłatną opiekę. Jednak kosztem bardzo długiego oczekiwania na pobyt w lecznicy, która ma 80 łóżek na oddziale intensywnej terapii. W momencie najwyższej liczby nowych przypadków Covid-19, w kraju zwiększono liczbę łóżek na oddziałach intensywnej terapii. W marcu ubiegłego roku w całym kraju było ich tylko kilkaset, ale w kolejnych miesiącach ich liczba wzrosła do 3 tys. (na ponad 32 mln mieszkańców). Niektórzy, nie zwracając uwagę na publiczny system opieki zdrowotnej, wybrali o wiele droższe leczenie w prywatnych szpitalach.    

W Peru pod koniec maja potroiła się liczba ofiar śmiertelnych pandemii i kraj znajduje się w czołówce państw w niechlubnym rankingu liczby zgonów na Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. 

RadioZET.pl/Reuters