Zamknij

Chrześcijanka skazana karę śmierci Asia Bibi została uwolniona

Redakcja
07.11.2018 21:50
Pakistan. Asia Bibi została uwolniona. Chrześcijance groziła kara śmierci za bluźnierstwo
fot. AAMIR QURESHI/AFP/East News

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi została wypuszczona po ośmiu latach z więzienia. Kobieta została skazana na karę śmierci za bluźnierstwo względem Islamu, ale uniewinniono ją tydzień temu. O uwolnieniu kobiety poinformował w środę jej prawnik Saif ul-Mulook.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podała agencja AFP w środę wieczorem Bibi została zwolniona z więzienia w mieście Multan w środkowym Pakistanie.  Jej prawnik Saif ul-Mulook przekazał mediom, że Asia została zabrana do samolotu, ale nie wie w jakim kierunku wylatuje.

W sobotę mąż Asi Bibi wystąpił o azyl dla całej rodziny Bibi do Wielkiej Brytanii, USA lub Kanady. Twierdzi, że pozostawanie w Pakistanie grozi im utratą życia.

Zobacz także

Asia Bibi, a właściwie Asia Noreen, była pierwszą kobietą skazaną na śmierć za obrazę islamu lub Mahometa. Jej sprawa sięga czerwca 2009 roku, kiedy poszła po wodę dla siebie i innych kobiet pracujących przy zbiorze owoców.

Dwie muzułmanki odmówiły picia z "nieczystego naczynia" używanego przez chrześcijankę. Następnie została pobita we własnym domu, gdzie według świadków miała przyznać się do bluźnierstwa.

W ubiegłą środę Sąd Najwyższy stwierdził, że kara śmierci została orzeczona na podstawie wątpliwych dowodów, a oskarżona przyznała się do winy wobec wrogiego tłumu „grożącego jej życiu”. Ta decyzja wywołała w Pakistanie oburzenie radykałów islamskich, którzy domagali się wykonania wyroku na chrześcijance. 

Zobacz także

Pakistańskie prawo zakazujące bluźnierstwa ustanowiono jeszcze w czasach brytyjskiej kolonizacji, aby zapobiec zamieszkom na tle religijnym. Jednak w latach 80. zaczęło się nadużywanie tego prawa.

Chrześcijanie stanowią 1,6 proc. 200-milionowej ludności Pakistanu i od dawna padają ofiarą oskarżeń o bluźnierstwo. Twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów i że w wielu wypadkach oskarżenia służą załatwianiu porachunków osobistych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD