Zamknij

Kolejny zamach na wiecu wyborczym. Co najmniej 70 ofiar

Redakcja
13.07.2018 18:02
Pakistan
fot. PAP/EPA

Co najmniej 70 (a według niektórych źródeł nawet 85) osób zginęło, a 100 zostało rannych w piątek w wyniku wybuchu bomby w miejscowości Mastung na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowały władze. To drugi zamach, do którego doszło tego dnia podczas spotkania wyborczego. Minister spraw wewnętrznych prowincji Beludżystan Agha Umar Bungalzai, cytowany przez agencję Associated Press, zastrzegł, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Według policji, na którą powołuje się agencja Reutera, zamachowiec samobójca uderzył w konwój samochodów jednego z kandydatów do zgromadzenia prowincji. Jak pisze AFP, chodzi o Mira Siraja Raisaniego, który "zmarł w wyniku odniesionych ran w drodze do Kwety", stolicy prowincji Beludżystan. Raisani był kandydatem z ramienia Ludowej Partii Beludżystanu (BAP).

Kilka godzin wcześniej niedaleko miasta Bannu na północnym zachodzie kraju w chwili przejazdu innego kandydata eksplodowała bomba ukryta w motorze, zabijając cztery osoby, a raniąc około 40. Akram Khan Durrani, przedstawiciel koalicji partii religijnych MMA przeżył atak - pisze AFP.

MMA jest sojuszniczką partii Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N) byłego premiera Nawaza Sharifa, który w zeszłym tygodniu został skazany na 10 lat więzienia w związku z zakupem przez członków jego rodziny luksusowych apartamentów w Londynie. W piątek Sharif powrócił do kraju z Londynu, gdzie jego żona przebywa na leczeniu, żeby wziąć udział w wiecu swego ugrupowania. Wybory parlamentarne w Pakistanie rozpisano na 25 lipca.

Zobacz także

Tymczasem do 22 wzrosła liczba wtorkowego samobójczego zamachu, dokonanego podczas wiecu Ludowej Partii Narodowej (ANP) w Peszawarze na północnym zachodzie kraju. Do ataku, w którym zginął lokalny polityk Haroon Bilour, przyznali się pakistańscy talibowie.

RadioZET.pl/PAP/MP