Zamknij

Państwo Islamskie publikuje dramatyczne nagranie. ''Zemsta za al-Bagdadiego''

27.12.2019 17:54
ISIS
fot. Twitter.com

Dzihadyści z grupy Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego opublikowali wideo przedstawiające egzekucję 11 chrześcijan w Nigerii. ISWAP twierdzi, że to zemsta za zamordowanie lidera IS Abu Bakra al-Bagdadiego i jego rzecznika Abu al-Hasana Al-Muhadżira.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Państwo Islamskie opublikowało materiał w czwartek na internetowym komunikatorze Telegram z arabskimi napisami, ale bez dźwięku - podaje agencja Reutera.

Film pokazuje mężczyzn w beżowych kombinezonach i czarnych maskach ustawionych za jeńcami stojącymi z zawiązanymi oczami. Jeden z pojmanych został zastrzelony, a pozostałym dziesięciu terroryści ścięli głowy.

W poprzednim wideo zakomunikowano, że jeńcy zostali porwani w miastach Maiduguri i Damaturu w północno-wschodniej Nigerii, gdzie bojownicy od lat walczą o utworzenie odrębnego państwa islamistycznego. Pokazano również pojmanych błagających Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii i prezydenta Muhammadu Buhariego o pomoc w ich ocaleniu.

ISWAP oderwał się od grupy bojowników Boko Haram w 2016 roku i stał się dominującą grupą dżihadystów w regionie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat bojownicy islamscy zamordowali ok. 30 tys. osób w północnej Nigerii.

Zobacz także

Przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi zginął 27 października podczas operacji wojskowej USA w Syrii, a Abu al-Hasan Al-Muhadżir w oddzielnej operacji tego samego dnia.

RadioZET.pl/PAP