Państwo Islamskie zadeklarowało odpowiedzialność za atak nożownika w Brukseli

Redakcja
27.08.2017 09:51
Państwo Islamskie zadeklarowało odpowiedzialność za atak nożownika w Brukseli
fot. PAP/EPA

Państwo Islamskie (IS) zadeklarowało odpowiedzialność za dokonany w piątek w Brukseli atak z użyciem noża na trzech belgijskich żołnierzy, z których jeden zastrzelił napastnika - podała w sobotę należąca do tej organizacji agencja prasowa Amak.

"Wykonawcą operacji ataku nożem w Brukseli był żołnierz Państwa Islamskiego i przeprowadził ją w odpowiedzi na wezwania do ataków na państwa koalicyjne" - oświadczyła Amak mając na myśli kierowaną przez USA koalicję, która walczy z IS.

Jak podały w sobotę belgijskie władze, 30-letni sprawca ataku w Brukseli był obywatelem Belgii pochodzenia somalijskiego, który dostał w tym kraju najpierw azyl, a następnie obywatelstwo.

Do ataku doszło o godz. 20.00 w pobliżu staromiejskiego centrum Brukseli, na jednej z ulic prowadzących do rynku zwanego "Grand Place". Mężczyzna uzbrojony w maczetę miał dwukrotnie wznieść okrzyk: "Allahu akbar" (Allah jest wielki), po czym zaatakował patrol, który ze swej strony odpowiedział strzałami. Napastnik, którego udało się skutecznie "zneutralizować", ranił lekko w rękę jednego z żołnierzy. Sam zginął od strzałów. Został odwieziony do szpitala, gdzie potwierdzono jego zgon.

Agencje przypominają, że w Belgii obowiązuje od końca 2015 r. trzeci poziom zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali, co oznacza, że potencjalny atak jest uważany za możliwy.

Mimo alertu w Belgii wciąż dochodzi do ataków.

6 sierpnia w Charleroi zamachowiec wywodzący się z Algierii zaatakował dwóch funkcjonariuszy, poważnie ich raniąc w twarz i szyję. Został zastrzelony przez policję na miejscu zbrodni.

Z kolei we wrześniu ub.r. w Molenbeek doszło do ataku nożownika na funkcjonariuszy, którzy nie doznali obrażeń, gdyż mieli na sobie kamizelki kuloodporne.

Miesiąc później – przypomina agencja AFP - w październiku 2016 r. doszło do zaatakowania policjantów w mieście Schaerbeek. Obaj funcjonariusze odnieśli lekkie obrażenia.

RadioZET.pl/pap/maal