Zamknij

Mocne przesłanie papieża Franciszka ws. Europy

Redakcja
30.04.2017 09:26
Mocne przesłanie papieża Franciszka ws. Europy
fot. PAP/EPA

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w samolocie lecącym z Kairu do Rzymu w sobotę, że Europa jest zagrożona rozpadem z powodu różnych problemów, w tym populizmu. Pytany o wybory prezydenckie we Francji podkreślił, że nie powie, na kogo głosować.

Na konferencji prasowej na pokładzie samolotu Franciszek został zapytany o to, jakimi kryteriami w czasie wyborów powinni kierować się francuscy katolicy.

Papież stwierdził: Każdy kraj jest wolny w dokonywaniu wyborów, które uważa za odpowiednie, a wobec tego ja nie mogę osądzać, czy tego wyboru dokonuje z tego powodu czy innego, bo nie znam polityki wewnętrznej.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Prawdą jest, że Europa jest zagrożona rozpadem. Musimy się nad tym zastanowić. Jest problem, który wywołuje strach i być może podsyca te zjawiska; to problem imigracji. Ale nie zapominajmy, że Europę stworzyli migranci, od wieków, to my - mówił papież.

Wyraził przekonanie, że zjawisko to należy dobrze przestudiować szanując różne opinie i że potrzebna jest dyskusja polityczna.

Odnosząc się do sytuacji we Francji Franciszek wyznał też, że nie rozumie tamtejszej sytuacji wewnętrznej. Dodał: starałem się utrzymywać dobre relacje z aktualnym prezydentem Francois Hollande'em. Ujawnił, że raz "był konflikt" , ale potem mógł wyjaśnić sporne sprawy. Jakie - nie powiedział.

Mówiąc o kandydatach w wyborach we Francji papież stwierdził, że wie jedynie, iż jedna osoba wywodzi się z prawicy. "Ale drugi nie wiem, skąd jest i dlatego nie potrafię wyrazić opinii" - stwierdził odnosząc się do Emmanuela Macrona.

RadioZET.pl/PAP/DG