Zamknij

Papież Franciszek chce zmienić modlitwę ''Ojcze nasz''

Redakcja
09.12.2017 13:35
Papież Franciszek chce zmienić modlitwę ''Ojcze nasz''
fot. PAP

Papież Franciszek chce zmian w modlitwie "Ojcze nasz". Chodzi o zwrot "i nie wódź nas na pokuszenie", który według zwierzchnika Kościoła katolickiego zostały niewłaściwie przetłumaczone.

Zagłosuj

Ile razy dziennie się modlisz?

Liczba głosów:

Obecne tłumaczenie jednego zwrotu najważniejszej w chrześcijaństwie modlitwy "Ojcze nasz" ma według papieża wskazywać, że to Bóg wodzi ludzi na pokuszenie. Jak twierdzi Franciszek, to szatan kusi ludzi. Słowa modlitwy miałyby zostać zastąpione określeniem "nie pozwól, abyśmy ulegli pokusie" - tłumaczył papież we włoskiej telewizji TV2000.

- To złe tłumaczenie, bo sugeruje, że to Bóg wywołuje pokusy. Tymczasem to ja jestem tym, który ulega, a nie Bóg pcha mnie do pokusy, aby sprawdzić, czy ulegnę - argumentował Franciszek.

Zobacz także

3 grudnia francuski Kościół jako pierwszy wprowadził w życie nową wersję ''Ojcze nasz''. W szóstej prośbie modlitwy zamiast: "nie poddawaj nas pokusie" wierni będą teraz modlić się słowami "nie pozwól, abyśmy popadli w pokusę". O proponowanych zmianach na łamach brytyjskiego dziennika "Guardian" wypowiedział się teolog anglikański Ian Paul. - Chodzi o słowo peirasmos (z greckiego Nowego Testamentu), który oznacza zarówno wodzić na pokuszenie, jak i poddawać się próbie. Więc na tym poziomie papież ma rację. Ale rozpoczyna on także debatę teologiczną o naturze zła - powiedział.

RadioZET.pl/DG