Zamknij

Papież gotowy pojechać z wizytą do Korei Północnej

Redakcja
18.10.2018 16:39
Papież Franciszek gotowy pojechać z wizytą do Korei Północnej
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL

Papież Franciszek wyraził gotowość złożenia wizyty w Pjongjangu. Jak podały władze Korei Południowej, Ojciec Święty rozważy podróż, gdy otrzyma oficjalne zaproszenie. W czwartek prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotkał się na audiencji z papieżem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W komunikacie Watykanu wydanym po audiencji dla przywódcy Korei Południowej nie poruszono kwestii zaproszenia.

Jednak po spotkaniu Franciszka z Mun Dze Inem południowokoreańska agencja prasowa podała za rzecznikiem głowy państwa, że papież wyraził gotowość udania się do Korei Północnej, jeśli zostanie oficjalnie zaproszony.

Zobacz także

Franciszek, cytowany przez rzecznika, podkreślił: - Na pewno udzielę odpowiedzi, jeśli przyjdzie zaproszenie, i odpowiem, czy mogę jechać. Według tej relacji Mun De In zapytał papieża, czy może powiedzieć przywódcy Korei Północnej, by wysłał oficjalnego przedstawiciela z zaproszeniem dla papieża.

- Papież odpowiedział, że także ustne zaproszenie przekazane przez prezydenta Muna powinno być wystarczające, ale również oficjalne zaproszenie byłoby miłe - wyjaśnił rzecznik.

W komunikacie władz w Seulu przytoczono też słowa papieża skierowane do głowy państwa na temat pokoju na Półwyspie Koreańskim: "Idźcie naprzód nie zatrzymując się, nie bójcie się".

Zobacz także

W komunikacie Watykanu wydanym po rozmowie prezydenta z Franciszkiem i jego współpracownikami podkreślono, że mówiono o "pozytywnym wkładzie, jak wnosi Kościół na polu społecznym, edukacyjnym i medycznym, oraz o krzewieniu dialogu i pojednania między Koreańczykami".

"Wyrażono głębokie uznanie dla wspólnego zaangażowania, by sprzyjać każdej przydatnej inicjatywie, która pozwoli przezwyciężyć napięcia wciąż istniejące na Półwyspie Koreańskim, po to, by otwarta została nowa era pokoju i rozwoju" - głosi watykańska nota.

Audiencja Mun Dze Ina u papieża trwała ponad pół godziny. Dziennikarze, którzy ją obserwowali, poinformowali, że prezydent w chwili powitania powiedział papieżowi, że jest katolikiem i podziękował za mszę, którą w intencji pokoju na Półwyspie Koreańskim odprawił w środę w bazylice świętego Piotra watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD