Zamknij

Żonaci mężczyźni księżmi? O wyjątek prosi papieża brazylijski kardynał

07.10.2019 15:44
Papież Franciszek
fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wyświęcenie na księży „wypróbowanych mężczyzn”? To propozycja jaką w Watykanie złożył brazylijski kardynał, Claudio Hummes. Zaznaczył, że mowa o wyjątku, a nie o likwidacji celibatu. Powodem jest brak duchownych w Amazonii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kościół katolicki staje w obliczu poważnego dylematu. Na trwającym w Watykanie synodzie biskupów poruszona została sprawa braku księży w Amazonii i innych trudno niedostępnych miejsc, w których żyją katolicy. Brazylijski kardynał Claudio Hummes zaproponował, by Watykan dopuścił do stanu kapłańskiego żonatych mężczyzn, tzw. viri probati (wypróbowanych mężczyzn).

Zobacz także

Relator trwającego w Watykanie synodu biskupów na temat Amazonii kardynał Claudio Hummes z Brazylii opowiedział się w poniedziałek za dopuszczeniem żonatych mężczyzn do kapłaństwa w tym regionie, by zaradzić problemowi braku księży.

Przeciwko rozwiązaniu, de facto wyjątkowi od celibatu, protestuje konserwatywna część hierarchów. 

Duchowny z Brazylii zaznaczył, że chodzi o zażegnanie kryzysu w dalekiej Amazonii, a nie zniesienie celibatu. Zdaniem zwierzchnika Kościoła celibat jest konieczny, bo umożliwia księżom całkowite oddanie się służbie Bogu. Nie wykluczył jednak możliwości wyświęcania żonatych w takich sytuacjach jak ta w Amazonii.

RadioZET.pl/Deon.pl