Zamknij
Papież Franciszek
6 Zobacz galerię
fot. ANDREW MEDICHINI/AFP/East News

Papież Franciszek w pustej bazylice Świętego Piotra przewodniczy w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej. Następnie przed bazyliką rozpoczęła się bezprecedensowa Droga Krzyżowa. Po raz pierwszy od 56 lat nie odbywa się w rzymskim Koloseum, ale na pustym, zamkniętym z powodu pandemii placu bez wiernych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Papież Franciszek w wyjątkowych okolicznościach, naznaczonych dramatem pandemii na świecie i koniecznością zachowania wszystkich niezbędnych środków w ramach zapobiegania szerzeniu się wirusa, przewodniczył Drodze Krzyżowej przed bazyliką Świętego Piotra w Watykanie. 

Na nabożeństwo transmitowane przez watykańskie media na cały świat przyniesiono krzyż Świętego Marcelego z jednego z rzymskich kościołów. Krycyfiks, przed którym już kilka razy modlił się Franciszek, noszono przez Wieczne Miasto w procesjach w XVI wieku w czasie zarazy.

Wcześniej w pustej bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczy w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej. Na początku nabożeństwa Franciszek leżał modląc się przed ołtarzem.

W nabożeństwie uczestniczy wraz z papieżem asysta liturgiczna, a także niewielka grupa osób, głównie duchownych, które zajęły miejsca w bazylice w znacznej odległości od siebie.

Zobacz także

Kolejne tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia pokazują, że Franciszek bardzo przeżywa dramat pandemii koronawirusa i z wyraźnym poruszeniem przewodniczy mszom i nabożeństwom.

RadioZET.pl/PAP