Zamknij

Franciszek: nie można negować globalnego ocieplenia

Redakcja
16.11.2017 13:42
Franciszek
fot. PAP/EPA

Nie można dłużej negować faktu globalnego ocieplenia - napisał papież Franciszek w liście, odczytanym podczas konferencji klimatycznej w Bonn. Przestrzegł przed „niegodziwymi” postawami w kwestiach klimatu, wymieniając wśród nich obojętność.

W rozpowszechnionym w czwartek przez Watykan przesłaniu do premiera Fidżi Franka Bainimaramy, przewodniczącego 23. sesji konferencji w Bonn, papież podkreślił: "„Musimy unikać czterech niegodziwych postaw, które z pewnością nie pomagają uczciwym poszukiwaniom i szczeremu, produktywnemu dialogowi na temat przyszłości naszej planety”."

Jako postawy te wskazał: „negowanie problemu, obojętność, wygodną rezygnację i ślepą wiarę w rozwiązania techniczne”.

Konieczna większa współpraca

Nawiązując do obrad, których celem jest opracowanie reguł i mechanizmów realizacji paryskiego porozumienia klimatycznego, Franciszek zaznaczył, że konieczne jest „zachowanie woli współpracy”. "„Pragnę powtórzyć naglącą zachętę do odnowienia dialogu o tym, jak budujemy przyszłość planety"” - dodał.

Zobacz także

Apelując o zjednoczenie wysiłków, zauważył: „"Wyzwania środowiskowe, jakie przed nami stoją i ich ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich”. “Niestety wiele wysiłków na rzecz znalezienia konkretnych rozwiązań kryzysu ekologicznego zostało zmarnowanych”".

Wyraził przekonanie, że „historyczne porozumienie paryskie” wskazuje „jasną drogę przemian w kierunku modelu rozwoju gospodarczego, opartego na niskim lub zerowym wykorzystaniu węgla i zachęca do solidarności, kładąc nacisk na silne związki istniejące między walką ze zmianami klimatycznymi i z ubóstwem”.

Apel o większe zaangażowanie

Papież zaapelował o większe zaangażowanie ze strony poszczególnych krajów w obliczu kryzysu klimatycznego. Niektóre z nich, dodał, powinny objąć „przewodnią rolę w procesie przemian, mając na sercu potrzeby najsłabszej ludności”.

Zobacz także

“- Nie można ograniczać się wyłącznie do wymiaru ekonomicznego i technologicznego; rozwiązania techniczne są konieczne, ale niewystarczające. Niezbędne i obowiązkowe jest także uważne branie pod uwagę aspektów i przyczyn etycznych i społecznych” - napisał Franciszek.

Zaapelował o uważną edukację i nowy styl życia pod znakiem „integralnej ekologii”. Konieczna jest zdaniem papieża “odpowiedzialna świadomość” w podejściu do wspólnego domu, jakim jest środowisko naturalne. Wezwał również do przyspieszenia podejmowania “naprawdę skutecznych decyzji”, by zwalczać zmiany klimatyczne.

RadioZET.pl/PAP/MP