Zamknij

Papież Franciszek o wojnie w Ukrainie. Padły słowa o „czułości przebaczania”

Katarzyna Witwicka
10.04.2022 12:37
Franciszek o przebaczaniu
fot. EPA/GIUSEPPE LAMI/PAP/EPA.

Papież Franciszek podczas mszy świętej zaapelował o zakończenie wojny w Ukrainie. Mówił, by "przerwać błędne koło zła i ubolewań" i "na gwoździe życia odpowiadać miłością, na ataki nienawiści – czułością przebaczenia".

Papież Franciszek podczas niedzielnej mszy świętej w Watykanie mówił o ciężarze wojny w Ukrainie. Przed tysiącem wiernych na placu świętego Piotra w Niedzielę Palmową Ojciec Święty zaapelował o przebaczenie dla tych, „którzy nie wiedzą, co czynią”.

„Bóg usprawiedliwia brutalnych ludzi. Oni nie wiedzą, co czynią”

„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Papież Franciszek wielokrotnie odwoływał się do słów Jezusa w kontekście wojny w Ukrainie. Chrystus, zauważył Franciszek, "usprawiedliwia tych brutalnych ludzi, bo nie wiedzą".

Papież zaapelował, by „przerwać błędne koło zła” i na wojnę odpowiadać aktem miłości i przebaczenia.

Kiedy człowiek stosuje przemoc, nic już nie wie o Bogu, który jest Ojcem, ani o innych ludziach, którzy są braćmi. Zapomina, po co jest na świecie i posuwa się do popełniania absurdalnych okrucieństw. Widzimy to w szaleństwie wojny

papież Franciszek

- W najbardziej dotkliwym fizycznym cierpieniu męki, Chrystus prosi o przebaczenie dla tych, którzy Go przebijają. W takich chwilach chciałoby się tylko wykrzyczeć całą swoją złość i cierpienie, tymczasem Jezus mówi: Ojcze, przebacz im – mówił Franciszek.

Zdaniem papieża ludzie zbyt wiele czasu poświęcają na rozmyślanie o tych, którzy ich skrzywdzili i na "lizanie ran zadanych nam przez innych, przez życie, przez historię".
Apelował o to, by "przerwać błędne koło zła i ubolewań" i "na gwoździe życia odpowiadać miłością, na ataki nienawiści – czułością przebaczenia".

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO

RadioZET.pl/PAP

C