Zamknij

Papież Franciszek apeluje do przywódców religijnych: Stop nienawiści i przemocy!

Redakcja
28.04.2017 19:03

Papież Franciszek zaapelował do przywódców religijnych podczas konferencji na uniwersytecie muzułmańskim Al-Azhar w stolicy Egiptu, Kairze. Zdaniem głowy kościoła katolickiego, sprzeciw wobec wszelkich form przemocy i nienawiści to obowiązek przywódców wszystkich religii.

Papież Franciszek apeluje do przywódców religijnych: Stop nienawiści i przemocy!
fot. Wikipedia

Zobacz także

Papież w swoim pierwszym wystąpieniu wygłoszonym po przybyciu do Egiptu zaapelował do przywódców innych religii. – Jako przywódcy religijni jesteśmy zatem wezwani do demaskowania przemocy, która udaje rzekomą sakralność, opierając się raczej na absolutyzacji egoizmów niż na prawdziwej otwartości na Absolut – mówił Franciszek, dodając, że głowy kościołów są zobowiązani „do zgłaszania przypadków pogwałcenia ludzkiej godności i praw człowieka, do obnażania prób usprawiedliwiania wszelkich form nienawiści w imię religii i do potępiania ich jako bałwochwalczych zafałszowań Boga”.

Zobacz także

Franciszek krytycznie odniósł się też do ostatnich wydarzeń na świecie – na niewiele lub na nic zda się podnoszenie głosu czy wyścig zbrojeń, aby się uchronić przed agresją – mówił, podkreślając, że bardziej od podżegaczy potrzebni są „budowniczowie pokoju. – Strażacy, a nie podpalacze konfliktów – tłumaczył Papież. Na prośbę Ahmada al-Tajjiba konferencję zaczęto od minuty ciszy ku czci ofiar terroryzmu wszystkich narodowości.

RadioZET.pl/PAP/strz