Zamknij

Papież wkrótce zaszczepi się przeciw Covid-19. Skrytykował antyszczepionkowców

09.01.2021 19:42
Papież Franciszek, zaszczepi się przeciw Covid-19
fot. Artur Widak/Sipa USA/East News

Papież Franciszek zadeklarował, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. W wywiadzie dla włoskiej stacji Canale 5 nazwał szczepionkę przeciw Covid-19 "etyczną" i konieczną dla ludzkości. Odrzucanie jej określił jako "samobójczy negacjonizm".

Papież Franciszek w najbliższym tygodniu ma zaszczepić się przeciw Covid-19. Ojciec święty zadeklarował to w wywiadzie, który w niedzielę 10 stycznia ukaże się we włoskiej telewizji Canale5.

Jego opis został rozpowszechniony jednak już w sobotę. Papież poparł przyjmowanie szczepionek i proces szczepień jako niezbędne dla ludzkości. "Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić. To opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych" – mówił Franciszek.

Papież Franciszek wkrótce zaszczepi się przeciw Covid-19. Poparł masowe szczepienia 

Wcześniej Watykan ogłosił, że kampania szczepień rozpocznie się w połowie stycznia. "Zaczniemy tu szczepienia. Ja zapisałem się, trzeba to zrobić" - oświadczył Franciszek. Papież dodał, że pamięta z dzieciństwa w Argentynie kryzys wokół masowych zachorowań na polio. „Wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić”.

"Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek, przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom, szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć?" – pytał papież. Propagowanie ruchu antyszczepionkowego określił jako "samobójczy negacjonizm”.

Zobacz także

Tymczasem w sobotę w watykańskiej klinice Gemelli zmarł osobisty lekarz papieża, Fabrizio Soccorsi. Jak podał portal Vatican News, przebywał on w szpitalu z powodu choroby onkologicznej. Przyczyną śmierci były jednak komplikacje spowodowane zachorowaniem na Covid-19.

RadioZET.pl