Zamknij

Papież o pedofilii w Kościele: nie będzie ukrywania, wydamy sprawców

Redakcja
21.12.2018 12:00
Papież o pedofilii w Kościele: nie będzie ukrywania, wydamy sprawców
fot. PAP/EPA

– Nie będzie ukrywania księży pedofilów – zapewnił w piątek papież Franciszek. Jak zapowiedział, Kościół uczyni wszystko, żeby przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie „zbrodnie”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Słowa te papież skierował do Kurii Rzymskiej podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania.

Jak mówił papież, heroiczne świadectwa wiary „nie pozwalają jednak zapominać o antyświadectwach i zgorszeniu, powodowanych przez niektórych synów i sługi Kościoła”. Dodał, że sam Kościół także staje się ich ofiarą.

– Nie boją się Boga ani Jego sądu, ale boją się, że zostaną wykryci i zdemaskowani – mówił papież, przypominając, że dyskredytują oni „zbawczą misję” i „poświęcenie wielu swoich współbraci”.

Zobacz także

Franciszek zapewnił, że Kościół „nigdy nie zapomina o cierpieniu doświadczanym przez wielu małoletnich z powodu duchownych i osób konsekrowanych” i od wielu lat jest poważnie zaangażowany w wykorzenienie nadużyć seksualnych, nadużyć władzy i sumienia.

– Niech będzie jasne, że w obliczu tych obrzydliwości Kościół nie będzie szczędził wysiłków, aby uczynić wszystko, co w jego mocy, by przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie zbrodnie. Kościół nigdy nie będzie próbował ukryć ani bagatelizować żadnego przypadku – oświadczył papież.

Zobacz także

Przyznał, że „w przeszłości niektórzy odpowiedzialni, z powodu beztroski, niedowierzania, braku przygotowania, braku doświadczenia lub lekkomyślności ludzkiej i duchowej, traktowali wiele przypadków bez należytej powagi i gotowości reagowania”.

– To nie może się powtórzyć. Taka jest decyzja i postanowienie całego Kościoła – oznajmił Franciszek.

RadioZET.pl/PAP/JŚ