Zamknij

Papież Franciszek w mocnych słowach: "tylko egoista niszczy naturę"

Redakcja
22.02.2017 15:14
Papież Franciszek w mocnych słowach: "tylko egoista niszczy naturę"
fot. Archiwum Radia ZET

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że gdy człowiek daje się zawładnąć przez egoizm, to „niszczy najpiękniejsze rzeczy, jakie zostały mu powierzone”. - Tak stało się z naturą - dodał. Jak mówił, zewsząd dochodzi jęk natury i ludzi.

W katechezie wygłoszonej na placu Świętego Piotra papież zauważył: - Często mamy pokusę, by myśleć, że stworzenie jest naszą własnością, czymś co posiadamy i możemy wykorzystać według własnego uznania i z czego nie musimy się przed nikim rozliczać.

Jako przykład podał stosunek do wody. - Woda jest wspaniała i bardzo ważna, daje nam życie, pomaga nam we wszystkim, ale jak bardzo zanieczyszcza się wodę, aby uzyskać minerały - zauważył.

Środowisko podporządkowaliśmy naszej przyjemności

- Przez tragiczne doświadczenie grzechu, zerwanie komunii z Bogiem naruszyliśmy pierwotną jedność ze wszystkim, co nas otacza i doprowadziliśmy do zniszczenia środowiska, zniewalając je i podporządkowując naszej przemijalności - oświadczył Franciszek. - Niestety konsekwencje tego wszystkiego pojawiają się dramatycznie na naszych oczach każdego dnia - dodał.

Papież wyraził przekonanie, że człowiek zrywając komunię z Bogiem „traci swoje pierwotne piękno i doprowadza do oszpecenia wszystkiego wokół siebie”. Powstaje w ten sposób - jak ocenił - „smutny i przygnębiający znak ludzkiej pychy i zachłanności”. - Ludzka pycha wyzyskując stworzenie niszczy - ostrzegł Franciszek. Mówił też, że zewsząd dochodzi jęk środowiska naturalnego i ludzi.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Wskazywał wiernym przywołując słowa świętego Pawła, że nie jest to „bezowocne, żałosne narzekanie, ale odgłosy cierpienia, z którego narodzi się nowe życie”.

Podczas audiencji Franciszek zaapelował o pomoc dla ludności Sudanu Południowego, gdzie - jak wyjaśnił - „bratobójczy konflikt” nakłada się na kryzys żywnościowy i „skazuje na śmierć z głodu miliony osób, w tym wiele dzieci”.

- Bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest zaangażowanie wszystkich, by nie zatrzymywać się tylko na deklaracjach, ale by udzielić konkretnej pomocy żywnościowej i umożliwić jej dotarcie do cierpiącej ludności - wezwał papież.

RadioZET.pl/PAP/KM