Zamknij

Papież z kolejnym przekazem do duchownych: konfesjonały powinny być zawsze otwarte

Redakcja
17.03.2017 15:12
Papież Franciszek
fot. PAP/EPA

Papież Franciszek powiedział w piątek, że konfesjonały muszą być zawsze otwarte. - Proszę, niech nie będzie na nich kartek: spowiedź w poniedziałek i środę, w takiej i takiej godzinie - mówił, zwracając się do spowiedników uczestniczących w kursie w Watykanie.

- Spowiadanie jest priorytetem duszpasterskim. Należy spowiadać za każdym razem, gdy ktoś o to prosi - podkreślił papież podczas audiencji w Auli Pawła VI.

Dobry spowiednik, wskazywał, musi przede wszystkim się modlić, dzięki czemu, dodał, uniknie "zawziętości i nieporozumień", do których może dojść w konfesjonale.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Spowiednik, który się modli, wie dobrze, że on sam jest pierwszym grzesznikiem i że jemu najpierw przebaczono. A zatem modlitwa jest gwarancją tego, że zapobiegnie się wszelkim postawom surowości, w której niepotrzebnie osądzany jest grzesznik, a nie grzech - tłumaczył Franciszek.

Wskazywał, że spowiednik musi zrozumieć "rany innych" i leczyć je przy pomocy "oleju miłosierdzia". Mówił o potrzebie "cennego daru pokory", delikatności oraz umiejętności "rozpoznania" i rozróżnienia. Nie wolno nigdy, dodał, "wsadzać wszystkiego do jednego worka".

- Ileż zła przynosi Kościołowi brak rozpoznania. Ileż zła przynosi duszom działanie, które nie ma swych korzeni w pokornym słuchaniu Ducha Świętego i woli Boga - zauważył papież.

Po południu Franciszek będzie przewodniczyć w bazylice świętego Piotra liturgii pokutnej. Wyspowiada też grupę osób. Watykaniści przypominają też, że Franciszek jest pierwszym papieżem, który publicznie przykląkł przed konfesjonałem, prosząc o przebaczenie.

RadioZET.pl/PAP/DG