Zamknij

Potężne trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei

Redakcja
14.05.2019 16:22
Potężne trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei
fot. PAP/EPA/USGS / HANDOUT

Do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 doszło we wtorek w Papui Nowej Gwinei - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Zobacz także

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 miało miejsce na północnym wschodzie od Kokopo.

- To była ogromne i bardzo przerażające – relacjonowała w rozmowie z AFP Megan Martin, dyrektor zarządzająca w ośrodku Ropopo Plantation w Kokopo. – Wygląda na to, że nie ma żadnych szkód ale wciąż to sprawdzamy – dodawała.

Możliwe niebezpieczne fale tsunami

Jak z kolei poinformowało Centrum Ostrzegawcze Pacific Tsunami, „w oparciu o wstępne parametry trzęsienia zmieni, możliwe jest powstanie niebezpiecznych fal tsunami. Szczególnie zagrożone są wybrzeża, znajdujące się w odległości do 1000 kilometrów od epicentrum.”

"Organy odpowiedzialne za zagrożone obszary przybrzeżne powinny poinstruować mieszkającą tam ludność na wypadek działania w sytuacji kryzysowej” – przekazano.

Epicentrum trzęsienia ziemi leży w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, obszarze regularnej aktywności sejsmicznej.

Zobacz także

W lutym ubiegłego roku trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w Papui Nowej Gwinei zabiło 150 osób i zniszczyło setki budynków.

 

RadioZET/PAP