Zamknij

Parada kłamstw Siergieja Szojgu. Tak tłumaczy rosyjskie porażki w Ukrainie

24.08.2022 13:31

Siergiej Szojgu ogłosił, że spowolnienie rosyjskiej ofensywy w Ukrainie "jest świadomą decyzją" Kremla. Szef MON stwierdził także, że "podczas specjalnej operacji wojskowej Rosja ściśle przestrzega norm prawa humanitarnego".

siegiej szojgu
fot. OZAN KOSE /AFP /East News

Siergiej Szojgu odniósł się do aktualnej sytuacji na froncie wojennym i impasu, jaki zapanował między wojskami Ukrainy i Rosji w Donbasie. Wypowiedź szefa rosyjskiego MON, cytowana przez agencję RIA Novosti, pełna jest jednak kłamstw, manipulacji oraz absurdalnych oskarżeń pod adresem krajów zachodnich. 

- Spowolnienie ofensywy w ramach specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie jest świadomą decyzją konieczną, aby zminimalizować ofiary cywilne - powiedział Szojgu. Szef rosyjskiego MON zadeklarował, że podczas działań zbrojnych wojska Rosji "ściśle przestrzegają norm prawa humanitarnego".

Szojgu: robimy wszystko, aby uniknąć ofiar

- Ostrzały przeprowadzane są z użyciem broni prewencyjnej na infrastrukturze wojskowej Ukrainy - stanowiskach dowodzenia, lotniskach, magazynach, obiektach wojskowych, kompleksach przemysłowych. Jednocześnie robimy wszystko, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej. To oczywiście spowalnia tempo ofensywy - powiedział.

Szojgu podkreślił, że rosyjskie wojsko tworzy na "wyzwolonych terenach pokojowe życie". - Niesiemy pomoc humanitarną, przywracamy infrastrukturę i systemy podtrzymywania życia - zapewnił.

"Ukraińcy zachowują się jak terroryści"

- Jednocześnie ukraińskie wojska stosują taktykę "spalonej ziemi" i rażąco łamią międzynarodowe normy, zachowując się jak terroryści - kontynuował. Jak dodał, Ukraińcy "rozmieszczają pozycje ogniowe w dzielnicach mieszkalnych, szpitalach, szkołach i przedszkolach".

Szef rosyjskiego MON uważa, że przeciwko jego państwu prowadzona jest wojna informacyjna i sankcyjna. - Deklarowanym celem Stanów Zjednoczonych i ich wspólników jest strategiczne wyczerpanie Rosji w celu wyeliminowania konkurencji i ostrzeżenia innych państw prowadzących niezależną politykę zagraniczną - ocenił.

- Ukraina została wybrana jako instrument wojny hybrydowej przeciwko Rosji – zakończył Shojgu.

loader

RadioZET.pl/ RIA Novosti