Zamknij

Razem przeciw terroryzmowi, porozumienie ws. klimatu kwestią otwartą. Po spotkaniu Macron-Trump

Redakcja
13.07.2017 23:12
Paryż
fot. PAP/EPA

Francja i USA będą ściśle współpracować w walce przeciwko terrorystom - zapowiedzieli Donald Trump i Emmanuel Macron podczas wspólnej konferencji prasowej w Paryżu.

Kiła szaleje nad polskim morzem. Czy jest się czego bać?

Prezydent USA odwiedził stolicę Francji na okoliczność 218. rocznicy zburzenia Bastylii i wybuchu rewolucji francuskiej, a także w 100. rocznicę łączenia się oddziałów amerykańskich do walki w czasie I wojny światowej.

Po rozmowie w cztery oczy, obaj przywódcy wystąpili na konferencji prasowej, podczas której poruszali tematy m.in. międzynarodowej współpracy, bezpieczeństwa oraz walki z terroryzmem.

Walk z terroryzmem jako priorytet

Obaj prezydenci zapowiedzieli że wojna z terroryzmem - gdziekolwiek on się pojawi - to w tej chwili priorytet. Przede wszystkim zadeklarowali, że będą w tej dziedzinie współpracować z Rosją, np. wymieniając się danymi wywiadowczymi.

Zobacz także

Ważne jest też zapewnienie pokoju na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w ogarniętej wojną domową Syrii i tu także Macron i Trump mówią jednym głosem. Macron stwierdził, że kluczowe jest w tej sprawie komunikowanie się z obydwiema stronami konfliktu - chce rozmawiać zarówno z władzami w Damaszki i Baszarem al-Asadem, jak i również jego opozycją.

- W sprawie sytuacji w Syrii i Iraku uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować współpracę, szczególnie w sprawie stworzenia mapy drogowej dla okresu powojennego w Syrii. Poprosiliśmy naszych dyplomatów, by pracowali nad tym, by w najbliższych tygodniach powstała konkretna inicjatywa, którą będzie mogła podjąć i nadzorować grupa pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - podkreślił francuski prezydent.

Co z porozumieniem klimatycznym

- Ameryka nadal chce być światowym liderem w ochronie środowiska - zapewnił Donald Trump, odnosząc się w ten sposób do zerwanego pod koniec maja porozumienia paryskiego, dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla na świecie.

Zobacz także

Amerykański przywódca obiecał, że jego kraj zaangażuje się w ochronę przyrody. Więcej, jak pisze Associated Press, tuż po rozmowie z Emmanuelem Macronem, Trump powiedział, że być może rozważy jeszcze swoją decyzję o wycofaniu USA z porozumienia klimatycznego.

Pytania do Trumpa

Prezydent USA bronił też swojego syna Donalda Trumpa Juniora. Z udostępnionych przez niego maili wynika, że w zeszłym roku przed wyborami prezydenckimi w USA spotkał się on z rosyjską prawniczką powiązaną z Kremlem, która chciała przekazać informacje kompromitujące Hillary Clinton, rywalkę Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Zobacz także

Prezydent USA ocenił w czwartek, że "większość ludzi na miejscu jego syna zgodziłaby się na to spotkanie", i zapewnił, że "do niczego nie doszło".

Pytany o to, czy planuje kolejne spotkanie z Władimirem Putinem, odpowiedział, że zamierza zaprosić go do Białego Domu, ale jeszcze nie w najbliższym czasie.

RadioZET.pl/PAP/JC/MP