Zamknij

Skażenie ołowiem po pożarze Notre Dame. Władze zamykają ulice

12.08.2019 17:39
Notre Dame
fot. AP/Associated Press/East News

Paryż. Do piątku 23 sierpnia wokół katedry Notre Dame obowiązują ograniczenia ruchu. Ulice będą zamknięte dla samochodów i pieszych. Władze Paryża rozpoczynają pierwszą fazę neutralizacji skażenia ołowiem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Władze Paryża liczą, że prace dekontaminacyjne i porządkowe w katedrze Notre Dame zostaną wznowione 19 sierpnia. Parysjka policja opublikowała w mediach społecznościowych mapę ze szczegółowym wykazem zamkniętych ulic. 

Skażenie ołowiem po pożarze Notre Dame 

Sprzątanie katedry zawieszono na pewien czas na początku sierpnia ze względów sanitarnych. Krytycy zarzucją władzom, że nie zapewniły mieszkańcom okolic katedry i zatrudnionym w niej robotnikom dostatecznie szybko ochrony przed ołowiem, którego masy przedostały się podczas pożaru do środowiska, kiedy spłonęła dach i wykonana głównie z ołowiu iglica katedry.

Związki zawodowe nawet wystosowały pozew i domagają się całkowitego zamknięcia terenu Notre Dame.

Według dokumentów, które wyciekły w zeszłym miesiącu do płatnego portalu Mediapart, zarejestrowano 500-800 razy wyższe skażenie okolicy katedry ołowiem niż dopuszczalne. W sumie ocenia się, że podczas pożaru, podczas którego temperatura sięgała 800 stopni Celsjusza, stopiło się 450 ton ołowiu z dachu i iglicy, a pyły ołowiu osiadły nawet w mieszkaniach, w których były otwarte okna.

Zobacz także

Podczas pożaru kawałki płynnego metalu zanieczyściły kamieniarkę kościoła, a żółty odcień dymu wskazuje, że część ołowiu odparowała, tworząc coś, co Robin Des Bois nazywa "toksycznym opadem" pyłu ołowiu.

Ołów w każdej postaci jest trujący, jako pył, w postaci pary i roztworów jego związków. Dostaje się do organizmu drogą oddechową, pokarmową, a także przez zranioną lub zadraśniętą skórę. Powszechnie stosowany jest w postaci związków ołowiu w licznych gałęziach przemysłu.

RadioZET.pl/Franceinfo/PAP