Zamknij

Paszport covidowy ma być ważny krócej. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy

25.11.2021 15:32
Paszport covidowy
fot. Marek BAZAK/East News

Ważności tzw. paszportów covidowych może ulec skróceniu z 12 do 9 miesięcy. Komisja Europejska zaproponowała aktualizację przepisów dotyczących koordynacji bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej. 

Komisja Europejska chce, aby nowa ważność Unijnego Certyfikatu Covid, czyli tzw. paszportu covidowego, zaczęła obowiązywać od 10 stycznia 2022 roku. - Od początku pandemii KE aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. 

- W związku z aktualnym rozwojem sytuacji i dowodami naukowymi proponujemy przyjęcie przez Radę nowego zalecenia. Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej UE - dodał na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli. 

Paszporty covidowe mają być ważne krócej

Wyjaśniając, dlaczego KE zdecydowała się skrócić okres ważności certyfikatów właśnie do 9 miesięcy, Reynders przypomniał, że według wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

- KE przewiduje dodatkowy okres 3 miesięcy, aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły zostać dostosowane i obywatele będą mieć dostęp do dawek uzupełniających - oznajmił. Zadeklarował jednocześnie, że paszporty covidowe osób zaszczepionych dodatkową dawka preparatu na Covid-19 nie będą na razie miały terminu ważności. Zastrzegł jednak, że może się to zmienić.

- Jak dotąd nie ma badań wyraźnie poświęconych skuteczności dawek przypominających w przenoszeniu COVID-19 i dlatego nie jest możliwe określenie okresu akceptacji certyfikatów uwzględniających dawki przypominające. Biorąc jednak pod uwagę pojawiające się dane, można się spodziewać, że ochrona osiągana przez szczepienie przypominające może trwać dłużej niż ochrona po szczepieniu podstawowym. Komisja będzie uważnie monitorować pojawiające się dowody naukowe w tej kwestii. Na podstawie takich dowodów Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres akceptacji również dla świadectw szczepień wydanych po dawce przypominającej - powiedział Reynders.

RadioZET.pl/PAP