Zamknij

Paszporty covidowe będą obowiązywać w całej Europie? Parlament przyjął rezolucję

PAP
29.04.2021 10:18
Paszporty covidowe będą obowiązywać w całej Europie? Parlament przyjął rezolucję
fot. Jakub Kaminski/East News

Parlament Europejski zagłosował "za" wydawaniem tzw. paszportów covidowych, czyli certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej, niż 12 miesięcy. Parlament rozpocznie teraz negocjacje z Radą Unii Europejskiej.

Paszport covidowy, wydawany w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".

Paszport covidowy przyjęty przez Parlament Europejski. Teraz negocjacje z Radą UE

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 głosach przeciw i 31 osobach, które się wstrzymały. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

RadioZET.pl/PAP