Zamknij

Patrick Quinn nie żyje. Współtwórca Ice Bucket Challenge miał 37 lat

23.11.2020 06:53
Ice Bucket Challenge
fot. Zdjęcie poglądowe/DIGITAL/EROTEME.CO.UK/East News

Patrick Quinn, chory na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) współtwórca akcji Ice Bucket Challenge, zmarł w niedzielę w wieku 37 lat - poinformowała agencja Reutera, powołując się na stronę Quinna na Facebooku.

Amerykanin Patrick Quinn, urodzony w mieście Yonkers w stanie Nowy Jork, był współtwórcą kampanii Ice Bucket Challenge, która zebrała ponad 220 mln dolarów na badania medyczne nad ALS. Stwardnienie zanikowe boczne zdiagnozowano u niego 8 marca 2013 roku. 

Patrick Quinn, współtwórca akcji Ice Bucket Challenge nie żyje

Akcja Ice Bucket Challenge stała się popularna w mediach społecznościowych latem 2014 r. Biorący w niej udział ludzie na całym świecie publikowali filmy i zdjęcia, na których byli oblewani wiadrami lodowatej wody, i rzucali wyzwanie innym, by zrobili to samo. Zachęcali też do wpłacania darowizn na badania nad ALS.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), około 12-15 tys. Amerykanów może cierpieć na ALS. Uważa się, że od 5 do 10 proc. przypadków jest dziedzicznych, ale przyczyna choroby jest nieznana i nie znaleziono na nią dotąd lekarstwa.

Zobacz także

Patrick Quinn w 2014 roku wraz z innym aktywistą chorym na ALS Peterem Fratesem był nominowany do tytułu Człowieka Roku magazynu "Time". Frates zmarł w ub.r. w wieku 34 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP