Zamknij

Skandaliczne słowa kardynała o pedofilii. "Oderwanie od rzeczywistości"

Redakcja
05.01.2019 13:02
Skandaliczne słowa kardynała o pedofilii. "Oderwanie od rzeczywistości"
fot. YouTube screen

Niemiecki kardynał Walter Brandmueller uważa, że oburzenie, jakie wywołuje skandal z molestowaniem seksualnym w Kościele katolickim, jest hipokryzją. Jego zdaniem skandal ten odzwierciedla to, co dzieje się w całym społeczeństwie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Agencji dpa kardynał powiedział, że "to, co dzieje się w Kościele, jeśli chodzi o molestowanie, niczym nie różni się od tego, co dzieje się w społeczeństwie". Argumentował, że molestowanie seksualne "w żadnym razie nie jest zjawiskiem specyficznie katolickim". Jego zdaniem prawdziwym skandalem jest to, że przedstawiciele Kościoła nie odróżniają się tu od reszty społeczeństwa.

Za "oderwanie od rzeczywistości" Brandmueller uznał "zapominanie bądź przemilczanie tego, że 80 proc. przypadków molestowania w środowisku kościelnym dotyczyło młodocianych chłopców, a nie dzieci". Oświadczył też, że jest "statystycznie udowodnione", iż istnieje związek między molestowaniem a homoseksualizmem.

Zdaniem kardynała homoseksualiści nie powinni zostawać księżmi, "z tej prostej przyczyny, że skłonności homoseksualne są bardzo trudne do przezwyciężenia".

Agencja dpa podkreśla, że przebywający w Watykanie Brandmueller, który w sobotę kończy 90 lat, należy do grupy konserwatywnych kardynałów, którzy często rzucali wyzwania także papieżowi. Jest uważany za jednego z najostrzejszych krytyków modernizacji Kościoła prowadzonej przez papieża Franciszka.

Zobacz także

We wrześniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx prosił o wybaczenie ofiary "masowego molestowania seksualnego pod dachem Kościoła".

- Zbyt długo w Kościele negowano to molestowanie, odwracano wzrok i tuszowano. Za tę porażkę i za cały ból proszę o wybaczenie - powiedział Marx w Fuldzie, przedstawiając wyniki studium obszernie dokumentującego seksualne wykorzystywanie dzieci i młodzieży przez katolickich duchownych w minionych dziesięcioleciach.

RadioZET.pl/PAP/DG