Zamknij

Kardynał Pell uznany za winnego czynów pedofilii. Grozi mu do 50 lat więzienia

Redakcja
26.02.2019 08:31
Kardynał
fot. NOWOŚCI AP / EAST

Kardynał George Pell, jeden z najbliższych do niedawna współpracowników papieża Franciszka, został uznany za winnego czynów pedofilii przez ławę przysięgłych sądu w Melbourne w Australii. Decyzja zapadła w grudniu, a ogłoszono ją po dwóch miesiącach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według włoskiej agencji Ansa powołującej się na media w Australii 77-letniego kardynała Pella mianowanego przez Franciszka w 2014 roku prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii uznano za winnego czynów wykorzystywania seksualnego wobec dwóch chłopców w wieku 13 lat.

Australijskiemu kardynałowi, który od początku odrzuca wszystkie zarzuty, grozi do 50 lat więzienia.

Werdykt 12-osobowej ławy przysięgłych sądu stanu Victoria był jednomyślny i został wydany po dwóch dniach narad – wyjaśniono. Dopiero teraz został jednak ogłoszony. 

Kardynał Pell uznany za winnego czynów pedofilii

Zarzuty wobec byłego metropolity Melbourne dotyczą roku 1996, gdy według aktu oskarżenia molestował dwóch chłopców w miejscowej katedrze po tym, gdy odprawił tam mszę. W środę ma rozpocząć się posiedzenie sądu, który wyda wyrok.

Gdy w czerwcu 2017 roku kardynał George Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu na czas procesu. Od tamtego momentu wpływowy do niedawna prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, który był watykańskim „ministrem finansów”, nie wrócił do Rzymu. W grudniu dostojnik został usunięty przez Franciszka z Rady Kardynałów.

O decyzji ławy przysięgłych poinformowano tuż po zakończeniu w Watykanie historycznego spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich.

RadioZET.pl/PAP/DG